Bez wątpienia projektanci wnętrz w swoich projektach wykorzystują szereg materiałów i produktów, które pozwalają na stworzenie funkcjonalnej, eleganckiej i spójnej kompozycji. Oczywiście priorytetem jest dopasowanie miejsca do jego przeznaczenia, z uwzględnieniem praktycznych, nowoczesnych rozwiązań, jednak równie ważny aspekt odgrywają kwestie estetyczne. W ostatnim czasie można zwrócić uwagę na coraz silniejszy prąd zwrócony ku naturalnym materiałom, które na nowo przejmują rolę materiałów produkcyjnych, czy elementów dekoratorskich.

Zastosowanie rozet w aranżacji przestrzeni

drewniane rozetyDrewno stanowi jeden z najbardziej rozpowszechnionych materiałów konstrukcyjnych, o szerokim zastosowaniu. Tak ogromna popularność wynika przede wszystkim z jego właściwości. Oczywiście, sama twardość drewna zależy od gatunku drzewa, z którego została pozyskana, niemniej, odpowiedni proces obróbki, w tym suszenia, przekłada się na wytrzymałość konstrukcji, które powstały na bazie tego materiału. Z uwagi, iż drewno jest bardzo plastyczne, oznacza to możliwość jego gięcia w odpowiednich warunkach, czy obróbki za pośrednictwem długa, ma także szerokie zastosowanie w sektorze stolarskich. Powszechnie jest także stosowane przez snycerzy, w celu tworzenia różnego typu rzeźb. Dlatego też drewniane rozety są bardzo popularnym rozwiązaniem. Przede wszystkim mogą stanowić samodzielny element estetyczny, wykorzystywany w domu. Niemniej, mogą być wykorzystywane przy okazji mebli, czy balustrad drewnianych. Rozeta jako motyw jest bardzo starym elementem architektury i sztuki zdobniczej. Obecnie natomiast następuje powrót do tego typu form geometrycznych, w których prostota łączy się z finezją łuków oraz możliwością tworzenia oryginalnych wzorów. 

Ogromną zaletą elementów drewnianych jest możliwość ich swobodnej obróbki oraz montażu. Dodatkowym atutem są wszelkiego rodzaju preparaty przeznaczone do konserwacji oraz barwienia elementów drewnianych. Pozwala to na tworzenie trwałych i oryginalnych kompozycji. Rozwiązanie w postaci rozet jest popularnym motywem wykorzystywanym przy okazji mebli. Jednak elementy tego typu mogą stanowić również samodzielnie elementy dekoracyjne, które komponują się z różnego rodzaju przestrzeniami, biorąc pod uwagę, iż drewno jest materiałem uniwersalnym.