Każdy z nas chciałby być wiecznie młody, silny i sprawny fizycznie. Jednak natura nie obdarzyła nas długowiecznością i każde życie kiedyś się kończy. Rodzimy się, dorastamy i dojrzewamy, aby potem się zestarzeć. Etap przechodzenia z wieku dojrzałego w starość, przychodzi nam z trudem, a szczególnie kobietom ciężko się pogodzić z tym stanem, bo towarzyszą jemu liczne, niekomfortowe objawy.

Jak samodzielnie leczyć menopauzę?  

naturalne leczenie menopauzy bez lekówDo najskuteczniejszej metody walki z menopauzą, należy terapia hormonalna, polegająca na systematycznym i długotrwałym przyjmowaniu syntetycznych hormonów żeńskich, których produkcja znacznie się zmniejszyła. Od momentu rozpoczęcia okresu klimakterium, w ciele kobiety zaczyna konsekwentnie spowalniać gospodarka hormonalna, która odpowiada za możliwości reprodukcyjne kobiet. Kiedy pojawia się ostatnia miesiączka, to jest to początek menopauzy, którą różnie przechodzą kobiety. Naturalne leczenie menopauzy bez leków jest możliwe dzięki zdrowemu trybowi życia, właściwej diecie i odpowiednim technikom relaksacyjnym. Stres, brak ruchu i tłuste, oraz ciężkostrawne menu, nie tylko potęgują objawy menopauzy, ale też niszczą nas od środka. Leczenie menopauzy najlepiej zacząć od naturalnych metod, które posiadają dużą skuteczność, choć na pierwsze efekty trzeba trochę poczekać. Dopiero kiedy one nie pomogą, to należy się udać do lekarza specjalisty, który na podstawie wywiadu i wyników badań, dobierze odpowiednią terapię hormonalną. Menopauzie często towarzyszą nagłe uderzenia gorąca, duszności, bezsenność, czy drażliwość. Aby sobie radzić z tymi objawami, najlepiej zmiany zacząć od kuchni. Należy wyeliminować ciężkostrawne i ostre potrawy, gdyż potęgują one uczucie gorąca i duszności. Regularne spacery, albo średnio umiarkowany, systematyczny ruch, dotleni nasze ciało i pomoże walczyć z bezsennością, oraz złym nastrojem. Po ćwiczeniach zawsze wzrasta poziom endorfin, które skutecznie walczą z menopauzą. Dodatkowo picie ziół leczniczych zmniejsza jej objawy.

Początek menopauzy nie musi oznaczać końca radosnego życia, bo można sobie pomóc bez stosowania leków. Wahania nastroju dotyczą prawie co trzecią kobietę po czterdziestym piątym roku życia, ale nie każda wie jak sobie z nimi radzić, dlatego tak ważna jest profilaktyka i zdrowy tryb życia, który pozytywnie wpływa na całe ciało.