Wiele osób ceniących sobie własne zdrowie, zastanawia się, jak ułożyć dobrą, zdrową dietę, która poprawi jakość ich życia. Z pewnością należy unikać produktów mocno przetworzonych, zawierających wiele konserwantów i uzupełniających substancji chemicznych. Duża ilość warzyw w posiłkach również będzie dobrym rozwiązaniem. Czym jeszcze się kierować?

Nietolerancja glutenu

mąką bezglutenowaCoraz częściej spotkać możemy się z osobami, których organizmy odmawiają tolerancji glutenu. Jest to bardzo uciążliwe, gdyż gluten znajduje się w wielu produktach – w zbożach, słodyczach, w piwie, a czasami także w niektórych wyrobach garmażeryjnych. Nietolerancja glutenu sprawia, że, w trosce o żołądek, musimy zdecydować się na produkty bezglutenowe. Ich cena jest zazwyczaj nieco wyższa od ceny innego towaru, jednak wybierając je, mamy pewność, że nie będziemy wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Żywność bezglutenowa proponowana przez producentów to bułki, chleby i makarony bez skrobi pszennej, wyroby cukiernicze takie jak batoniki, ciasteczka i czekolada, zupy i przyprawy, wędliny i sery, sosy, ketchupy i musztardy, i wiele innych produktów. To pozwala na utrzymywanie urozmaiconej, ale zdrowej diety.

Coś słodkiego?

domowe jogurtyO negatywnym wpływie cukru nie mówi się jeszcze głośno, ale coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawy ze skutków zdrowotnych, jakie powoduje jego nadmierne spożywanie. Również produkty, które z pozoru wydają się zdrowe – na przykład jogurty, zawierają dużo cukru, a przy tym mnóstwo konserwantów. Mając ochotę na coś słodkiego, często rezygnujemy ze słodyczy właśnie na rzecz jogurtu – tymczasem nie zawsze jest to dobra droga. Może warto zdecydować się na domowe jogurty? Ich przygotowanie jest bardzo proste – wystarczy mleko oraz bakterie jogurtowe. Skąd je wziąć? Producenci proponują specjalne fiolki z bakteriami. Cechują się one przystępna ceną, a także wydajnością (mała fiolka starcza na przygotowanie nawet pięciu litrów jogurtu!). Do uzyskanego jogurtu naturalnego możemy dołożyć dowolne, wybrane przez nas owoce.

Gdy nie mam silnej woli…

odchudzanieDecydując się na zdrowy tryb życia, na początku mamy sporą motywację, z czasem jednak bywa, że silna wola słabnie… Pokusy pojawiające się z każdej strony wystawiają nas na ciągłe próby – jak oprzeć się ciasteczkom, czekoladkom i batonikom? Dodatkowo stworzenie zdrowego jadłospisu zabiera dużo czasu, a nie zawsze go mamy… Co w takiej sytuacji? Wówczas można pomyśleć o pomocy doświadczonego dietetyka. Mieszkańcy Warszawy czy innych dużych miast mogą skorzystać z szerokiego wyboru poradni dietetycznych. Według www.dolinaeko.pl wśród propozycji specjalistów znajduje się zwykle

  • dieta odchudzająca,
  • dieta niskowęglowodanowa,
  • dieta Dukana,
  • dieta Plaż Południowych.

Dietetycy przy układaniu jadłospisu biorą pod uwagę nasz tryb życia oraz cel, jaki chcemy osiągnąć – czy to pozbycie się otyłości, czy po prostu podniesienie jakości swojego życia poprzez zdrowe odżywianie. Z pewnością od dietetyka uzyskamy także wiele wartościowych wskazówek, które pozytywnie wpłyną na nasze nawyki żywieniowe. Dieta odchudzająca powinna być tak skonstruowana, aby nie dopuścić do efektu jo-jo, stanowiącego zmorę wielu otyłych osób. Liczy się przede wszystkim odpowiednie zbilansowanie wartości energetycznych oraz regularność spożywania posiłków. Nie powinniśmy zapominać także o ćwiczeniach fizycznych! Sport stanowi niezbędny element, który przyspiesza proces odchudzania.

Jak odżywiać się w pracy?

dieta pudełkowaW weekendy, gdy mamy dużo wolnego czasu, nie stanowi dla nas problemu przyrządzenie zdrowych, wartościowych posiłków. Co jednak z posiłkami w pracy? Nierzadko wiele osób decyduje się na gotowe dania z marketu czy na „zupki z paczki”. To niezdrowe rozwiązanie i warto go unikać. W zamian można wybrać catering do biura. Firmy specjalizujące się w dostawie zdrowego jedzenia do miejsc pracy znajdziemy między innymi w Warszawie. W ofertach cateringowych nie brakuje jadłospisów dietetycznych, bezglutenowych czy dostosowanych do sportowców. Jedzenie proponowane przez firmy cateringowe jest zawsze świeże, wysokiej jakości i wykonane ze zdrowych półproduktów. Możliwość bezpośredniej dostawy do biura sprawia, że ciepłe dania dla pracowników otrzymamy zawsze na czas.

Na koniec kilka słów

Zdrowa dieta wymaga wiele samozaparcia, jednak wyrobienie właściwych nawyków żywieniowych z pewnością wejdzie nam w krew i prowadzenie zdrowego trybu życia stanie się nie obowiązkiem, a przyjemnością! W końcu zdrowie jest najważniejsze i warto zacząć od najmniejszych nawet zmian, które mogą na nie pozytywnie wpłynąć.