Jak powszechnie wiadomo odchodzi się od ogrzewania domów jednorodzinnych za pomocą pieców spalających drewno oraz węgiel. Wynika to z konieczności ograniczania emisji szkodliwych spalin do środowiska naturalnego, które są głównym źródłem zanieczyszczenia na całym świecie, a zwłaszcza w zurbanizowanych miejscowościach, które szybko i prężenie się rozwijają.

Czym są rębaki?

rębakCoraz częściej słyszy się o tak zwanych rębakach do drewna. Rębak to nic innego jak prosta maszyna wyposażona w obracającą się tarcze z nożami, której zadaniem jest rozdrabnianie drewna oraz gałęzi. Oczywiście stworzono różne rodzaje tego typu maszyn, które różnią się między sobą jakością oraz materiałem wykonania, rozmiarem czy też wielkością tarczy z nożami. Nie mniej jednak ich główne zadanie jest niezmienne i coraz popularniejsze ze względu na fakt, iż nowoczesne piece służące do ogrzewania domów jednorodzinnych spalają ekologiczny pellet bądź ekogroszek, ale również mogą spalać rozdrobnione gałęzie. Jeżeli do podajnika pieca wrzucimy odpowiednio rozdrobnione gałęzie to piec będzie pobierał ich określoną ilość i ogrzewał nam dom czy też mieszkanie. Między innymi dlatego rębaki do drewna cieszą się coraz większym zainteresowaniem u osób, które mieszkają na obrzeżach miast czy też na wsiach i chcą w ten właśnie sposób ogrzewać domy jednorodzinne. Oczywiście tego typu maszyny rozdrabniające drewno są wykorzystywane w małych i dużych zakładach produkcyjnych trudniących się obróbką i sprzedażą drewna. Uzyskany z rębaka materiał może służyć do wielu celów, nie tylko do ogrzewania budynków mieszkalnych. Może służyć do pozyskiwania i produkcji papieru na dużą skalą. Przyjmuje się, że rębaki rozdrabniają materiał w stosunku sześć do jednego. Są powszechnie dostępne na rynku polskim i zagranicznym. Niestety ich cena nie jest niska. Zwykle waha się od kilku do kilkunastu tysięcy w zależności od tego jaki model wybierzemy.

Dostępne w sprzedaży rębaki do drewna są bardzo zróżnicowane. Różnią się budową, wielkością oraz jedną z najważniejszych aspektów, a mianowicie ceną. Są powszechnie dostępne i doceniane zarówno przez osoby na co dzień pracujące w małych i większych zakładach produkcyjnych jak i osoby fizyczne, które posiadają małe i większe domy jednorodzinne.