Dla wielu osób hasło – vending, nic nie oznacza, gdyż tajemniczo brzmi. Jednak trzeba wiedzieć, że swój początek ma w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstały pierwsze modele urządzeń vendingowych. Są to maszyny, wyglądem przypominające duże lodówki, w których można było na początku kupić jedynie popularne napoje w puszkach. Z czasem zaczęto je unowocześniać i wprowadzać nowe model, które w końcu trafiły do Europy.

Gdzie stoją automaty vendingowe?

maszyna vendingowaNajpopularniejszą formą sprzedaży jest sprzedaż bezpośrednia, której doświadczamy każdego dnia, idąc do najbliższego sklepu stacjonarnego. Na drugim miejscu jest sprzedaż internetowa, a dopiero później można mówić o vendingu. Niemalże w każdym mieście stoi maszyna vendingowa, w której możemy kupić coś do jedzenia lub picia. Są to nowoczesne urządzenia, które posiadają specjalnie opracowane panele administracyjne umożliwiające samodzielnego dokonania zakupu. Klienci wybierają pożądany produkt, dokonują zapłaty i odbierają go z podajnika, Sprzedaż trwa zaledwie kilkanaście sekund, bez kolejek i nerwów. To niewątpliwa zaleta, tym bardziej, że zakupy w automacie można robić przez siedem dni w tygodniu i przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. W dobie niedziel be handlu, jest to doskonałe rozwiązanie w sytuacji nagłego napadu głodu. Wiele automatów stoi wewnątrz budynków, ale znajdziemy także takie, które stoją na zewnątrz. Od właściciela maszyny zależy co w niej będzie sprzedawane i najczęściej są to przekąski w wersji słodkiej i słonej, napoje w butelkach i puszkach, albo w ostatnim czasie coraz popularniejsza zdrowa żywność. Urządzenie vendingowe może być wyposażone w specjalną aplikację wysyłającą powiadomienia o stanie zapasów czy danie ważności poszczególnych produktów, więc nie trzeba co chwilę kontrolować maszyn i uzupełniać braki.

Jak widać jest to urządzenie bardzo inteligentne i nafaszerowane nową technologią, która znacznie ułatwia nam życie. Wizja zakupów przez okrągły rok w dzień i w nocy jest kusząca dla wielu osób, dlatego też coraz więcej automatów stoi poza budynkami. Mają one odpowiednie zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi i atakami wandali. Dodatkowo są przez dwadzieścia cztery godziny monitorowane. Z pewnością zakupy w automacie są ciekawą nowością.