Od kilku sezonów w sieci doświadczyć można prawdziwej fali miłośników roślin i ogrodów. Coraz więcej młodych ludzi porzuca wielkomiejskie życie na rzecz własnego kąta poza miastem, by móc uprawiać swoje ulubione rośliny. Lato to czas na realizację swoich ogrodowych wizji i szalonych pomysłów. W dobie mody na projekty DIY (ang. zrób to sam), wielu ogrodników podejmuje się tworzenia własnych ozdób i budowli ogrodowych. 

Kamienne kaskady i fontanny ogrodowe

kaskada ogrodowa z kamieniaInternet roi się od pomysłów na urozmaicenie swojego kawałka ziemi. Piękne pergole porośnięte różą pnącą, kręte ścieżki, murki, rzeźby, fontanny. Te i wiele innych można wykonać na dziesiątki różnych sposobów. Największym wyzwaniem jest budowa zbiornika wodnego. Czy to oczko, basen, czy staw. Każde wymaga dużo pracy i nakładu finansowego. Kiedy dołożyć do tego fontannę, lista zakupów i rzeczy do zrobienia rośnie o kilka pozycji. Jednak efekt jest zawsze tego wart. Oczko wodne ukryte między zadbanymi krzewami, bylinami i iglakami, w którym szumi spokojnie woda, to idealna sceneria by długimi letnimi popołudniami przechadzać się po swoim ogrodzie lub wylegiwać na leżaku z dobrą lekturą. Bardziej ambitni i dysponujący większą powierzchnią do zagospodarowania mogą stworzyć w swoim ogrodzie rwący potok. Kaskada ogrodowa z kamienia po której nieprzerwanie woda spływa do zarybionego oczka to prawdziwie magiczny widok. Projekt może się wydawać trudny, jednak można go wykonać bez sztabu projektantów i budowlańców. Zaczynając od usypania górki z której kaskada będzie schodzić stopniowo do oczka na dole. Na tym etapie ważnym elementem jest też instalacja wodna, do zamkniętego obiegu. Pod ziemią powinna znaleźć się rura łącząca dół i szczyt instalacji. Na szczycie zaś pompa, ukryta pod kamieniami, ale z wygodnym dostępem by móc ją wyłączyć, wymienić czy naprawić. Kamienie, najlepiej płaskie o różnej wielkości należy poukładać według własnego pomysłu i połączyć zaprawą, by wszystko trzymało się na miejscu. Pozostaje budowa oczka wodnego. Może to być gotowy zbiornik. Dalsza praca to aranżacja całej przestrzeni, układanie kolejnych kamieni i sadzenie roślin wokół, które dopełnią widoku.

Urządzanie własnego ogrodu jest podobne do urządzania mieszkania. Każdy ma swój indywidualny styl. Sielankowe ogrody w stylu wiejskim, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone, czy eleganckie i minimalistyczne ogrody strzyżone pod linijkę, wszystko je różni ale łączy ogrom pracy jaką trzeba wnieść by cieszyć się jego pięknem i czuć się jak w domu.