Obecnie żyjemy w czasach gdy wielu osób dotyka problem alergii. Często bywa tak, że alergie wywoływane są poprzez różne środki chemiczne. Niekiedy nawet osoba zdrowa może zostać narażona na alergię poprzez stosowanie drażniących kosmetyków. W związku z tym wiele osób stawia na rozwiązania naturalne. Dziś chciałbym napisać kilka słów na temat mydeł robionych ręcznie.  

Mydła przyjazne dla skóry  

mydło ręcznie robionePrzez wiele lat mydła wytwarzano w warunkach domowych. Wbrew pozorom nie potrzebowano do tego żadnej nowoczesnej technologii czy specjalnych maszyn. Mydło jest bowiem niczym innym jak solą, którą możemy wytrącić w procesie chemicznym. W przeszłości początkowo mydła wytwarzano tylko i wyłącznie z tłuszczów zwierzęcych. Zaliczał się do nich głównie smalec oraz łój pozyskiwany z bydła hodowlanego. Z czasem tłuszcze zwierzęce zostały zastąpione tłuszczami roślinnymi i tak też jest do dzisiaj. Mimo tego, że obecnie produkcją mydeł zajmują się zakłady produkujące kosmetyki to jednak wciąż możemy zakupić mydło ręcznie robione. Powiem nawet więcej – możemy takie mydło wytworzyć samodzielnie i nie jest proces bardzo skomplikowany. Do produkcji mydła potrzebować będziemy oleju, który jest kwasem tłuszczowym oraz sody kaustycznej która ma odczyn zasadowy. Niektórzy z lekcji chemii pewnie pamiętają, że kwas plus zasada to sól i woda. A jak już wspomniałem mydło jest właśnie solą. Do tego procesu możemy włączyć dodatkowo różne aromaty oraz polepszacze.  

Ogólnie rzecz biorąc naturalne mydła mogą bardzo pozytywnie wpływać na Ph naszej skóry. Korzystając z mydła robionego ręcznie mamy pewność co do jego składu. Jeśli kupimy gotowy produkt zdjęty z półki sklepowej to nie możemy być w stu procentach pewni, że obecne w nim składniki nie spowodują w naszym organizmie reakcji alergicznej.