Inkubator lęgowy to urządzenie, które daje pełną kontrolę nad stanem faktycznym jaj danego gatunku ptaków. Oczywiście, ptaki od wieków wylęgały się z jaj wysiadywanych przez dorosłe osobniki. Dlaczego więc teraz potrzebne są inkubatory? Chodzi oczywiście o, w miarę pełną kontrolę nad jajami, których może nie być za wiele. Dlatego, każde jajo jest bardzo cenne, szczególnie takie, w którym rozwija się nowe życie i może być ono łatwo przerwane. Inkubator wyklucza taką możliwość.

Różne rodzaje inkubatorów lęgowych

inkubatory lęgoweKażdy gatunek ptaka może mieć różne preferencje lęgowe. Różnice dotyczą przede wszystkim ptaków wodnych i lądowych. I jeśli np. kaczka wysiadując jaja co jakiś czas musi je skrapiać wodą, aby pisklęta przeżyły i rozwijały się prawidłowo, to już jaskółka tego nie robi. Jest ptakiem typowo lądowym i z wodą ma niewiele wspólnego. Dzikie ptactwo ma swoje wymagania i preferencje naturalne i jeśli nawet inkubatory lęgowe mogą być stosowane do wylęgu jaj ptactwa dzikiego to zazwyczaj wtedy, gdy dany gatunek jest zagrożony. Ale tego typu urządzenia jak inkubatory są przeważnie stosowane do wylęgu ptaków, które „służą” człowiekowi. Są to gatunki typowo mięsne – jak np. brojlery (kaczki, gęsi, kury, indyki itp), ale także ptaki z przeznaczeniem do produkcji jaj na rynek konsumencki. Kury znoszą jaja prawie codziennie. W ciągu roku mogą znieść około dwustu jaj. Okres przerwy, jest uwarunkowany naturalnie i raczej żaden hodowca nic z tym nie zrobi. Ich jaja są przeznaczone na sprzedaż. Inaczej sprawa przedstawia się z innymi gatunkami domowego ptactwa, jak indyki, czy gęsi. Szczególnie te ostatnie mogą przy próbie wysiadywania własnych jaj niszczyć je, rozdeptywać itp. Wtedy bardzo przydaje się inkubator. Jaja są odpowiednio naświetlane, utrzymywana jest prawidłowa temperatura wylęgu, a w przypadku w/w gęsi, jaja są także nawilżane, gdyż w innym wypadku mogłoby dojść do ususzenia płodu. Gęś jest wszak ptakiem wodnym.

Każdy inkubator to doskonały wynalazek i to nie tylko dla przemysłu, ale przede wszystkim dla indywidualnych gospodarstw rolnych. Wykorzystując tego typu urządzenie można mieć o wiele większą kontrolę nad stanem faktycznym jaj i nie trzeba się oczywiście martwić, że np. ciężka gęś rozdepce większość jaj w gnieździe. Dlatego warto zaopatrzyć się w taki inkubator.