• Post author:
  • Post category:Usługi

Nowoczesne bezzałogowe maszyny latające wywołały niemałą furorę po pojawieniu się na rynku, i niemal od razu zyskały ogromne grono entuzjastów. Przez dłuższy czas, pilotowanie drona nie wymagało żadnych pozwoleń, aczkolwiek jak się często zdarza, po wielu wypadkach i problemach, nieraz mających poważne konsekwencje, wprowadzono ograniczenia dla operatorów, oraz konieczność posiadania licencji.

Rodzaje licencji dla operatora drona

odpowiednia licencja na dronLicencje były bardzo podobne do licencji pilotów samolotów, gdyż różniły się uprawnieniami i rodzajami dronów, do pilotowania których operator był upoważniony. Do pracy przy pilotowaniu bezzałogowej maszyny latającej również potrzebna była odpowiednia licencja na dron, dlatego też wszelkie kursy i szkolenia z czasem stawały się coraz bardziej oblegane przez potencjalnych operatorów zawodowych. Najbardziej podstawowa licencja pilota UAVO umożliwia sterowanie maszyny w zasięgu wzroku, oraz uprawnia do wykonywania pracy zawodowej z użyciem drona. W zupełności wystarcza do większości miejsc pracy, w których drony są głównym narzędziem, dlatego rzadko zdarza się by pracodawca wymagał dodatkowych uprawnień, jeśli nie są one niezbędne do wykonywania danych zadań z użyciem drona. Po ukończeniu kursu podstawowego można uczestniczyć w uzupełniających szkoleniach, które działają niemal identycznie jak szkolenia dla pilotów. Pozwalają one na rozszerzenie kompetencji oraz nabrania nowych uprawnień. Najpopularniejszymi kursami są oczywiście szkolenia z lotów nocnych, aczkolwiek coraz więcej pilotów szuka uprawnień do wykonywania lotów poza zasięgiem wzroku. Bardziej rozbudowane licencje pilotów dają operatorom więcej uprawnień, a niektóre pozwalają również wykorzystywać bezzałogowe maszyny latające poza krajem, gdyż rozpoznawane są międzynarodowo.

Takie licencje nie są wyłącznie wydawane cywilnym operatorom, gdyż drony znajdują również zastosowanie wśród służb mundurowych, gdzie również bywają bardzo przydatnym narzędziem. Operatorzy wojskowi czy policyjni mają jednak własne szkolenia, które przygotowują ich do pracy terenowej z maszyną latającą, i skupiają się przede wszystkim na zagadnieniach zawodowych, gdyż wiele zasad ograniczających użycie dronów cywilnych nie obowiązuje operatorów służb mundurowych.