Od chwili kiedy jesteśmy członkami Unii Europejskiej, niemalże na każdym kroku możemy dostrzec nowe inwestycje i firmy, powstały dzięki środkom pozyskanym z funduszy unijnych. Korzystają z nich włodarze miast, ale też prywatne osoby prowadzące działalność.

Na co można przeznaczyć dotację unijną? 

urząd marszałkowski toruń dotacje unijneJeżeli mamy dobry pomysł na założenie własnej firmy, a nie mamy oszczędności, to lepiej skorzystać z bezzwrotnego dofinansowania. Środki unijne są dostępne w ramach poszczególnych programów rozwojowych, gdyż ich wykorzystanie powinno wpłynąć na polepszenie sytuacji życiowej, materialnej społeczeństwa i całego państwa. Urząd Marszałkowski Toruń dotacje unijne udostępnia wszystkim chętnym, którzy przejdą cały proces kwalifikacyjny. Od momentu złożenia wniosku, mija jeszcze sporo czasu zanim otrzymamy środki. Dokumenty można składać w urzędach, albo w wyznaczonych placówkach zajmujących się pozyskaniem i wydatkowaniem dotacji ze środków unijnych. Poza wnioskiem, należy złożyć wszystkie niezbędne wyliczenia, potwierdzające realność naszego pomysłu i szanse na realizację koncepcji zawartej w biznes planie. Dotacje najczęściej są brane na prowadzenie badań mających poprawić nasze życie, na wprowadzenie nowych linii technologicznych w dużych firmach produkcyjnych, albo na założenie małej firmy, z której utrzyma się cała rodzina i okoliczni mieszkańcy. Z Unii możemy uzyskać środki nawet do kilku milionów złotych na dany cel biznesowy. Wystarczy mieć dobry pomysł i go dobrze uargumentować.

Jeżeli sami nie potrafimy właściwie uzupełnić wniosku o pozyskanie dotacji, to możemy skorzystać z pomocy firm doradczych, które zajmują się wszystkimi formalnościami i pomagają w uzyskaniu dotacji. Kiedy się nam uda ją otrzymać, to będziemy musieli ją jeszcze rozliczyć.