Naprawdę sporo słyszy się o czymś takim jak scrum. Każda z firm pragnie działać w jak najbardziej skuteczny sposób, dlatego też szuka się różnych metod za pomocą których można poprawić wydajność, a przy tym także skuteczność pracy. Niezwykle dobrym pomysłem jest właśnie zastosowanie scrum, dzięki czemu oprogramowanie jest tworzone o wiele lepiej niż w innych przypadkach.

Na czym dokładnie polega scrum?

scrum - certyfikatOczywiście warto wiedzieć na czym polega scrum. Chodzi tu o współpracę trzech elementów, czyli scrum mastera, zespołu deweloperskiego oraz product ownera. Ta pierwsza osoba odpowiada za wspieranie wszystkich oraz poznawanie ich potrzeb. Dzięki temu nastroje mogą być naprawdę dobre, a przy tym cały projekt jest prowadzony w możliwie skuteczny sposób. Jeśli chodzi o zespół deweloperski to można się domyślić że pracuje on nad danym projektem. W przypadku product ownera to współpracuje on z klientami, dzięki czemu może określać jakie cele są najbardziej istotne w danym momencie, a także pomagać w adaptacji do nowych warunków rynkowych. Jak widać wszystkie te osoby są niezwykle ważne w procesie tworzenia jakiegokolwiek produktu. Trzeba jednak zauważyć jakie dokładnie cechy posiada sam scrum – certyfikat może poświadczyć o umiejętnościach danej osoby w tym zakresie. Przede wszystkim jest to przejrzystość, adaptacja oraz inspekcja. W przypadku przejrzystości chodzi o łatwe sprawdzenie na jakim etapie jest dany projekt, jest to istotne bo można określić czy rozwija się on  dobrym kierunku. Jeśli chodzi o adaptację, to jest to zmiana planów żeby produkt jeszcze lepiej działał w konkretnych warunkach. Natomiast w przypadku inspekcji to analizuje się pracę zespołu scrum mastera oraz product ownera dzięki czemu wiadomo czy nie ma żadnych problemów zarówno jeśli chodzi o samą pracę, jak i o produkt. Jak widać dobrze jest więc działać według tego rodzaju strategii, skoro może przynieść niesamowicie wiele korzyści.

Przedstawiłem nieco na czym polega scrum, jednak trzeba wiedzieć że są to jedynie podstawy. Radziłbym zapisać się na jakiś dobry kurs dotyczący takich metod, a także przeczytać wiele książek i artykułów, bo dzięki temu można spodziewać się zdobycia niesamowicie cennej wiedzy, która z pewnością przyda wam się podczas waszej pracy.