Praca w laboratorium łączy się z opanowaniem obsługi wielu urządzeń. Nie jest to proste zadanie, jednak z czasem jesteśmy w stanie do tego przywyknąć. Codziennością staje się dla nas również zakładanie kombinezonu i specjalnej maski, które mają pomóc nam w pracy i jednocześnie chronić przez niebezpiecznymi substancjami. W związku z tym warto dbać o to, by być odpowiednio zabezpieczonym.

Jak działa wiskozymetr?

wiskozymetry cyfroweJednym z urządzeń, z którymi możemy pracować w laboratoriach jest wiskozymetr, który inaczej nazywany jest także lepkościomierzem. Używa się go głównie w przemyśle lakierniczym i przemysłowym. Jak sama nazwa wskazuje używany jest do pomiaru lepkości płynów. Możemy wyróżnić wiskozymetry rotacyjne, z opadająca kulką, kapilarne, wypływowe oraz wibracyjne. Obecnie najczęściej pracuje się z lepkościomierzem rotacyjnym, który inaczej nazywany jest wiskozymetrem Brookfielda. Jego główną zaletą jest szybki i dokładny pomiar. Obecnie wszystkie lepkościomierze dostępne na rynku wyposażone są w mikroprocesorowe sterowanie, co daje możliwość bezpośredniego przesyłania danych na komputer, w którym bez problemu możemy wykonywać wszystkie obliczenia. Na rynku dostępne są również wiskozymetry cyfrowe, które posiadają wiele dodatkowych akcesoriów. Dzięki nim badania nad konkretnymi płynami stają się coraz bardziej dokładniejsze. Jeśli chcemy wyposażyć laboratorium w lepkościomierz należy przygotować się nie duży wydatek, nawet powyżej dziesięciu tysięcy złotych. Podczas bardziej dokładnych badań możemy spotkać również wiskozymetry tłokowe czy akustyczne. Ich instalacja nie jest prosta, dlatego najlepiej jest robić to w obecności fachowca. Firmy, które zajmują się produkcją tych urządzeń starają się opracować inną technikę, która pozwoliłaby na zmniejszenie kosztów wytwarzania poszczególnych ich części. Jednak na końcowe efekty będzie trzeba jeszcze poczekać. Wymaga to nie tylko wielkich pokładów cierpliwości, ale także dużych nakładów pieniężnych.

Badania laboratoryjne oraz sprzęt do nich wykorzystywany są niezwykle ważne. Pozwalają nam na dalszy rozwój, ale także na przełamywanie naszych granic. W związku z tym tak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zadba również o bezpieczeństwo pracowników i pozwoli im skupić się na swojej pracy, tak by w  jak najkrótszym czasie mogli osiągnąć jak najlepsze wyniki. 

Więcej info pod adresem: https://pomiarymetr.pl/