Istnieje lista takich zachowań żywieniowych, które mogą w znacznym stopniu utrudniać organizmowi równowagę kwasowo-zasadową. Szczególną uwagę na ilość produktów odkwaszających organizm powinny zwracać osoby, które spożywają małe ilości owoców i warzyw, często sięgają po żywność przetworzoną czy pijące duże ilości kawy, herbaty i napojów typu cola. Dodatkowo dotyczy to osób spożywających duże ilości słodyczy oraz soli.

Wybieramy odpowiednie napoje

napój o odczynie zasadowymOdkwaszenie organizmu może zostać przeprowadzone poprzez dołożenie do diety odpowiedniej ilości produktów o potencjale alkalizujących. Wyróżniają się one dużą ilością pierwiastków, takich jak magnez, potas, wapń oraz sód. Do produktów zasadowych można zaliczyć warzywa, owoce oprócz borówek i żurawiny, soki owocowe i warzywne, a także mleko. Warto zdecydować się na napój o odczynie zasadowym. Aby wspomóc organizm w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej, powinniśmy planować dodatek warzyw czy owoców do każdego posiłku. Szczególne znacznie mają produkty o wysokim oraz średnim potencjale alkalizującym, jak na przykład szpinak, sałata, ogórek, cukinia, awokado czy banany. Każdorazowo porcja produktów z tej grupy powinna wynosić minimalnie sto gram. Możliwe jest podawanie ich w postaci surowej, przetartej albo gotowanej. Ze względu na znaczną zawartość cukrów prostych, zalecane jest aby owoce znalazły się w maksymalnie w dwóch posiłkach w ciągu dnia.

Współczesna dieta obfituje w pokarmy, które mają potencjał kwasotwórczy. Do produktów, które zakwaszają organizm zalicza się zboża, strączki, cukier, słodycze, mięso czy ryby. Zakwaszenie organizmu jest natomiast stanem, który może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Należy pamiętać, że równowaga kwasowo-zasadowa powinna być zachowywana również w pojedynczych posiłkach. Dlatego do dań mięsnych warto dodawać warzywa.