W ostatnich latach da się zauważyć, że ogromna ilość Polaków podróżuje po całej Europie. Wiele osób korzysta z usług firm transportowych ale również część osób decyduje się na jazdę własnym środkiem transportu. Wyjeżdżając poza granicę naszego kraju pamiętajmy koniecznie o wykupieniu specjalnego ubezpieczenia. Dzięki temu unikniemy dużych opłat w razie ewentualnego wypadku czy nawet drobnej stłuczki.

Co robić po wypadku za granicą?

wypadki samochodowe w Unii EuropejskiejJeśli przydarzył nam się wypadek poza terenem naszego kraju to procedura powypadkowa jest niemal identyczna jak w Polsce. Pierwszą rzeczą jest oczywiście ustalenie tego kto jest głównym winowajcą całego zajścia. Jeśli wypadek zdarzył się z naszej winy to jesteśmy zobligowani do tego by przekazać poszkodowanemu swoje dane osobowe. Musimy dodatkowo dołączyć do nich numer polisy ubezpieczeniowej, dane naszego pojazdu oraz inne niezbędne dane związane z wypadkiem. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest spisanie odpowiedniego oświadczenia o wypadku w ruchu lądowym. Jeśli chodzi o wypadki samochodowe w Unii Europejskiej to dobrą praktyką jest spisanie wspomnianego oświadczenia w języku angielskim. Wyjeżdżając za granicę warto sobie wydrukować wzór takiego oświadczenia, który znajdziemy bez problemu w Internecie. Żeby lepiej zobrazować sytuację związaną z wypadkiem warto sporządzić dokumentację zdjęciową z całego zajścia. Może ona okazać się bardzo pomocna podczas załatwiania spraw związanych z ubezpieczeniem.

Ogólnie rzecz biorąc wypadki z udziałem Polaków na drogach w krajach należących do Unii Europejskiej zdarzają się codziennie. Wiele drobnych stłuczek kończy się polubownym załatwieniem sprawy między kierowcami. Niestety jeśli już dochodzi do poważniejszych wypadków to konieczne jest powiadomienie odpowiednich służb.