Decyzja o zerwaniu z nałogiem alkoholowym jest niezwykle trudna zarówno dla uzależnionego, jak i jego otoczenia. Jednak stanowi przełomowy moment, który może zaważyć na przyszłości alkoholika i jego rodziny. Pamiętajmy, że cierpi nie tylko osoba uzależniona, ale także jego otoczenie. Cała rodzina jest współuzależniona. Im wcześniej zdecydujemy się na podjęcie terapii tym lepiej dla wszystkich. Na początku należy wybrać odpowiedni ośrodek, gdzie pod opieką specjalistów możemy podjąć leczenie. Tylko w ten sposób mamy szansę na powodzenie.

Jakie terapie alkoholowe są skuteczne?

terapia alkoholowaLeczenie przynosi najlepsze efekty jeśli udamy się do ośrodka. Będziemy w nim odcięci od alkoholu i pod stałą kontrolą. Organizm będzie się mógł odtruć. Terapia alkoholowa najlepiej zadziała, jeśli pomożemy nie tylko ciału, ale też umysłowi. Uzależnienie jest również w głowie. Specjalista wykona testy psychologiczne i przeprowadzi wywiad z pacjentem. Potem indywidualnie ustali jego potrzeby. Nie ma wątpliwości, że konieczna będzie psychoterapia. Psychoterapeuta uświadomi osobie uzależnionej jakie straty poniosła z powodu swojego uzależnienia. Nie ma to na celu straszenia pacjenta, ale utrzymanie jego motywacji do kontynuacji leczenia i dalszych zmian. Najważniejszym celem i warunkiem skutecznej terapii jest bowiem zbudowanie w osobie uzależnionej osobistego przekonania o tym, iż leczenie, trzeźwość, abstynencja przyniosą jej realne korzyści i nikomu nie są tak bardzo potrzebne, jak samemu uzależnionemu. Pacjenta uświadamia się na czym polega alkoholizm i jakie szkody przynosi nie tylko jemu, ale również jego najbliższemu otoczeniu. Należy też pamiętać, że proces psychoterapii nie kończy się w momencie odstawiania alkoholu.

Pamiętajmy, że nadużywanie alkoholu prowadzi do różnych zaburzeń somatycznych i psychicznych. Zmniejsza się poczucie moralności. Alkoholik staje się coraz bardziej agresywny i odcina się od społeczeństwa. Alkoholizm może często prowadzić do depresji i zerwania więzi rodzinnych. Z jego powodu możemy stracić pracę i nie móc znaleźć nowej. Nie wspominając już o możliwym uszkodzeniu wątroby. Decyzję o leczeniu trzeba podjąć samodzielnie, ale podczas niego alkoholik musi mieć pełne wsparcie rodziny. Sam może nie dać sobie rady z problemem.