Coraz bardziej popularnym sposobem na spędzenie wolnego czasu jest wyjazd do jednej z Polskich winnic. Ten rodzaj rozrywki swą popularność zawdzięcza przede wszystkim faktowi, iż Polskie winnice i ich produkty stały się coraz bardziej rozpoznawalne na arenie międzynarodowej, głównie dzięki swojemu unikatowemu smakowi. Czy zatem wyjazd do winnicy to dobry pomysł na spędzenie wolnego weekendu?

Trudny wybór

winniceNa portalu www.naszewinnice.pl można przeczytać, że decydując się na spędzenie wolnego czasu w winnicy, stajemy przed dokonaniem wyboru do której z nich się udać. Wybór przed którym staniemy jest nieograniczony, ponieważ niemal w każdym zakątku Polski znajdują się winnice, mające swoje charakterystyczne produkty. Jeśli zależy nam na odwiedzeniu największej winnicy w Polsce warto udać się do jednej z miejscowości położonych w południowo-zachodniej części kraju  To właśnie tam znajdziemy wyjątkową winnicę , na terenie której uprawianych jest wiele gatunków winorośli a wśród jej produktów znajdują się wina posiadające uznanie w postaci różnego rodzaju certyfikatów jakości. Miejsce to oferuje swoim gościom możliwość zwiedzania terenów winnicy a także degustacji różnego rodzaju win i miodów pitnych. Jest to idealne rozwiązanie gdy chcemy spędzić romantyczny weekend we dwoje.

Zorganizowany czas

winnica do zwiedzaniaUdając się do jednej z polskich winnic możemy mieć pewność, iż spędzony tam czas na długo pozostanie w naszej pamięci Udostępniona winnica do zwiedzania pozwala nam poznać tajniki sztuki winiarskiej, w czasie zwiedzania winnicy poznamy między innymi:

  • zasady uprawy winorośli,
  • proces produkcji wina od zbioru winogron do wypuszczenia gotowego do sprzedaży produktu,
  • historię i tradycje danej winnicy.

Tak spędzony czas pozwoli nam nie tylko odpocząć lecz także pogłębić naszą wiedzę na temat polskich win i procesu ich powstawania. Szczególnie atrakcyjne okaże się takie rozwiązanie dla smakoszy wina, chcących poznać nowe smaki. Oprócz tego otrzymamy możliwość komfortowych noclegów, oferowanych przez dane winnice.

Weekend w górach

winnicaJeśli myśląc o wyjeździe na weekend chcielibyśmy udać się w góry świętokrzyskie, dobrym rozwiązaniem może okazać odwiedzenie położonej na tym obszarze niewielkiej winnicy, w której znajdziemy miłą i rodzinną atmosferę, która doda uroku tak spędzonemu weekendowi. Decydując się na tak spędzony weekend w województwie świętokrzyskim, możemy mieć pewność, że będzie to czas udanego wypoczynku połączony z lekcją sztuki winiarskiej. Ponadto na tym terenie znajduje się wiele ciekawych miejsc turystycznych, które z pewnością nas zachwycą a także przyczynią się do lepszego poznania historii naszego kraju. Jedną z takich atrakcji są ruiny zamku powstałego w pierwszej połowie XVII wieku, który był największą budowlą pałacową w Europie, przed powstaniem Wersalu. Gdy jednak chcemy aby był to czas spędzony aktywnie możemy wybrać się na Łysą Górę, będącą najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, liczącym 595 m. n.p.m. Do szczytu prowadzą liczne szlaki turystyczne o zróżnicowanym poziomie trudności, dzięki którym będziemy mieli okazje podziwiać okoliczne krajobrazy.

Dodatkowe atrakcje

spływ kajakowyJeśli chcemy aby oprócz zwiedzania winnic, czekały nas inne atrakcje, idealnym rozwiązaniem okaże się wybranie jako cel naszej podróży winnicy położonej w centralnej części naszego kraju. Udanie się tam poza możliwością zgłębienia sztuki winiarskiej, zapewni nam również szereg innych atrakcji, pozwalających na aktywne spędzanie wolnego czasu. Jedną z nich jest możliwość wynajęcia kajaków i odbycia wycieczki, malowniczymi szlakami Wisły. Według portalu turystycznego www.polska.travel Odbywające się w tym miejscu spływy kajakowe, cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród turystów a położone w okolicy miejscowości takie jak Pomiechówek, stanowią centrum turystycznego życia całego regionu. Jeśli oczekujemy innych atrakcji możemy wziąć udział w organizowanych przez właścicieli winnicy wycieczkach rowerowych, wiodących szlakami związanymi z tamtejszą tradycją uprawy winorośli. Podczas takich wycieczek możemy podziwiać miejsca w których uprawia się najszlachetniejsze gatunki tej właśnie rośliny.

Podsumowując

Jak widać polskie winnice stają się coraz modniejszymi miejscami wypoczynku. Głównym tego powodem jest to, że stanowią one ciekawą alternatywę dla innych rejonów naszego kraju, a także dają nam możliwość zdobycia nowej wiedzy i przeżycia niezapomnianych wrażeń. Tak spędzony weekend sprawi, iż po powrocie będziemy mieli o czym opowiadać rodzinie i znajomym, popijając przywiezione przez nas wino, w którego procesie produkcji mogliśmy uczestniczyć. Zdobyte informacje pomogą nam lepiej rozróżniać w przyszłości gatunki popularnych win.