Znakowanie laserowe polega na wytworzeniu na powierzchni materiału znaku przy użyciu wiązki laserowej. Wśród różnych metod znakowania można wyróżnić te najbardziej znane, jak: grawerowanie, wypalanie, czy odbarwianie. Tymi sposobami można znakować szeroką gamę materiałów: jak metale, drewno, folie, opakowania czy laminaty. Wiele firm decyduje się na znakowanie swoich firmowych gadżetów czy produktów.

Zastosowania znakowania laserowego

znakowanie laserem w WarszawieZnakowanie za pomocą wiązki lasera jest bardzo precyzyjne – daje możliwość tworzenia na powierzchni materiału skomplikowanych grafik i małych czcionek, które wciąż są bardzo czytelne. Jednocześnie takie znakowanie jest trwałe i wytrzymałe, odporne na ścieranie, działanie temperatur i podobnych czynników zewnętrznych. Dodatkowo znakowanie laserowe jest obecnie najszybszym sposobem znakowania – w połączeniu z precyzją i trwałością, znakowanie laserowe staje się coraz popularniejsze. Najczęściej spotykamy się z laserowym znakowaniem w wypadku spersonalizowanych prezentów – jak grawerowany zegarek czy bransoletka. Dalej możemy spotkać się ze znakowaniem różnych artykułów promocyjnych. Większość z nas choć raz w życiu dostała długopis ozdobiony logo firmy – właśnie to logo mogło zostać naniesione na powierzchnie długopisu przy pomocy wiązki lasera. Jeśli chcemy skorzystać z podobnych metod w stolicy, znakowanie laserem w Warszawie nie będzie problemem. Obecnie znaleźć można wiele różnorakich usług ciecia czy znakowania laserem na terenie całego kraju. Znakowanie w formie grawerowania polega na wycięciu przez wiązkę lasera rys o rożnych głębokościach na powierzchni materiału. Odbarwiane to po prostu zmiana koloru danego materiału pod wpływem temperatury z laserowej wiązki. Natomiast wypalanie to usuwanie z materiału wierzchniej warstwy i odsłonięcie kontrastowej kolorystycznie warstwy wewnętrznej.

Z cięcia i grawerowania laserowego korzystają nawet projektanci mody. Precyzyjna i cienka wiązka lasera jest w stanie wyciąć bardzo skomplikowane, drobne wzory w szybkim czasie. Dodatkowo, zadany maszynie do cięcia laserem wzór będzie idealnie odwzorowany za każdym razem – elementy będą dzięki temu perfekcyjnie do siebie pasować. W przemyśle mody za pomocą lasera tnie się i znakuje głównie tekstylia i skórę, choć projektanci mogą też korzystać z oferty znakowania innych produktów, jak metale, papier, czy kamień.