Moda na naturalne kosmetyki, ubrania oraz produkty do pielęgnacji kwitnie i nie zanosi się na jej szybki upadek. Od dłuższego czasu stajemy się coraz bardziej bio, eko, czy natural. Nasze jedzenie jest coraz mniej przetworzone, a kosmetyki staramy się produkować sobie sami. Nasze życie codziennie staje się egzystencją w zgodzie z naturą i dbaniem o środowisko wokół nas. Z tego faktu wynika, że popularność produktów pochodzenia roślinnego z dnia na dzień rośnie.

Właściwości olejków eterycznych

olejki eteryczneJednym z takich produktów, znanych już od czasów starożytnych są olejki eteryczne. Towarzyszą ludzkości od  ponad pięciu tysięcy lat. Pozyskuje się je z roślin. Znanych jest już niemal kilka tysięcy roślin olejkodajnych, a nowe są nadal odkrywane. Postęp techniki pozwolił nam nawet frakcjonować olejki eteryczne i odkrywać jakie składniki się w nich znajdują, a tym samym co takiego w sobie mają, że posiadają szereg pozytywnych właściwości! Olejki charakteryzują się przede wszystkim swoimi właściwościami leczniczymi. Znaczna część z nich wykazuje właściwości antyseptyczne, czyli bójcze dla drobnoustrojów. Przykładem takiego wykorzystania jest olejek eukaliptusowy, który często wykorzystywany jest do inhalacji w czasie przeziębienia, ponieważ nie tylko działa antyseptycznie, ale również ułatwia odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny. Olejki eteryczne znajdują także zastosowanie w leczeniu dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Przykładem jest olejek koprowy, który działa wiatropędnie i jest doskonałym remedium na wzdęcia. W tym celu można także wykorzystać olejek rumiankowy, który również wykaże właściwości wiatropędne, ale także rozkurczowe i przeciwzapalne! O zaletach olejku miętowego słyszeliśmy już za czasów młodości. Olejki eteryczne mają również właściwości uspokajające i relaksujące. Olejek lawendowy jest wykorzystywany jako składnik mieszanek do aromaterapii stosowanych w celu odstresowania.

Zastosowanie olejków eterycznych jest ogromne. Nie sposób wspomnieć o każdym z nich i wymienić jego właściwości. Wiele olejków sprawdzi się nie tylko w obrębie jednego układu. Szereg z nich ma bardzo szerokie zastosowanie. Przykładem jest olejek z drzewa herbacianego. Warto się zainteresować olejkami eterycznymi, aby samemu przekonać się o ich działaniu i docenić te skarby natury. A może zagoszczą na dłużej w naszych domach i będą wykorzystywane w znacznie większym stopniu, niż obecnie?