Spośród wielu rodzajów uniwersalnych maszyn wykorzystywanych w różnych dziedzinach gospodarki, od rolnictwa do budownictwa, największa role odgrywają zdecydowanie ładowarki, często nazywane tez koparkami. Można je spotkać na placach budowy, w gospodarstwach rolnych, lub przy remoncie ulic. Skąd bierze się ich ich uniwersalność?

Przyczyny uniwersalności ładowarek

chwytak do ładowarkiZe względu na rosnące koszty paliwa wielu przedsiębiorców poszukuje maszyn wielofunkcyjnych, czyli takich, które potrafią dostosować swoje funkcje w zależności od właściciela. Tego typu maszynami są zdecydowanie ładowarki, które potrafią pełnić istotną role nie tylko przy pracach rolnych, ale również magazynowych. Powodem tego stanu jest wielofunkcyjne ramię, znane jako chwytak do ładowarki. Jest to elastyczna część mechaniczna w postaci długiego ramienia, którego końcówkę można swobodnie wymieniać w zależność od wykonywania prac. Ramię jest wykonane z solidnego stopu elastycznej stali i jest bardzo skomplikowane w swej budowie, co pozwala mu osiągnąć niezwykle właściwości chwytne. Dzięki temu ładowarki często zastępują dźwigi, które nie są dobrym rozwiązaniem jeżeli praca odbywa się na małej wysokości. Można dzięki nim przenosić drewniane bale, usuwać przekopaną ziemie, przenosić siano lub tez różnego rodzaju towary. Ładowarki często są używane do rozładowywania i załadowywania materiałów na statki lub pociągi, dzięki czemu proces ten ulega znacznemu przyśpieszeniu. W pracach budowlanych używa się ich do transportu materiałów o znacznej wadze, z którymi ludzie nie poradziliby by sobie tak sprawnie. Duża mobilność ładowarek i stosunkowa niska cena wpłynęła do rozpowszechniania się tego rodzaju maszyn w użytku prywatnym. Szczególną popularnością cieszą się wśród rolników, gdyż w znaczny sposób ułatwiają im transport ciężkich materiałów rolniczych do magazynu. Stosuje się je również do przygotowywania gruntu pod zasiew roślin lub tez przy budowie budynków gospodarczych.

Kupując ładowarki do użytku prywatnego warto jednak pamiętać, żeby dokładnie sprawdzić jej stan techniczny, gdyż w przeciwnym wypadku może ona nie spełniać swoich funkcji prawidłowo. Warto zastanowić się nad kupnem zupełnie nowej maszyny, szczególnie jeżeli planujemy jej regularne używanie przez długi czas.