Znaczenie kompensacji mocy biernej ogromnie wzrosło w ostatnich latach. Powodem tego jest coraz częściej naliczana przez zakłady energetyczne opłata za oddaną albo pobraną moc bierną, a także niedotrzymanie warunków współczynnika tg. Dławiki kompensujące, podobnie jak kondensatory mocy, mają na celu wyeliminowanie ponoszonych kosztów. Co jeszcze warto wiedzieć na temat dławików kompensacyjnych oraz ich zasad działania.

Czy warto inwestować w dławiki kompensacyjne?

kompensacyjny dławik snOpłaty z tytułu poboru biernej mocy pojemnościowej zazwyczaj dotyka firmy, które są wyposażone w zasilacze, komputery, serwery, UPS, a także rozległą ilość sieci kablowych czy oświetlenie LED. Słowem dotyczy obiektów o charakterze biurowym albo wielkopowierzchniowym. Kompensacja mocy biernej pojemnościowej w odróżnieniu od indukcyjnej biernej, kompensowana jest przy pomocy dławików kompensacyjnych. Moce poszczególnych członów albo członu są określane na podstawie wcześniej dokonywanych pomiarów energetycznych. Warto postawić na dobry jakościowo kompensacyjny dławik sn. Niezwykle ważne jest wykonanie pomiarów energetycznych, ponieważ nieodpowiednio dobrana moc dławika może powodować niekompensowanie wybranego układu zasilania. I choć opłaty będą mniejsze, to wciąż mogą pozostać albo dojdzie przekroczenia umownej wartości tg. W następstwie eliminacji biernej pojemnościowej narazimy się na opłaty wynikające z przekroczenia tg. Sama kompensacja biernej mocy pojemnościowej jest konieczna. Transportowanie energii biernej od generatora, przez sieć elektroenergetyczną oraz urządzenia pośredniczące, aż do odbiorników stanowi w sieci niskiego napięcia stanowi skrajnie niekorzystne działanie. Przesył energii biernej powoduje powstawanie dodatkowych strat w mocy czynnej. Jest więc to powód dodatkowego obciążenia generatorów oraz wszystkich elementów systemu elektroenergetycznego.

Warto pamiętać, że dławik kompensacyjny jest to kompaktowe urządzenie wykorzystywane do kompensacji mocy biernej pojemnościowej, a co za tym idzie przyczynia się do zwiększenia poziomu efektywności energii. Dławiki kompensacyjne są stosowane na długich liniach przesyłowych o wysokim napięciu, a także w systemach kablowych. W przypadku, kiedy zmiana obciążenia sieci jest wolna, również urządzenie może działać ze zmienną wartością znamionową.