Sen to niezwykle ważny element życia. Jest niezbędny, byśmy mogli być zdrowi i wypoczęci. Ale nie liczy się tylko czas spędzony w łóżku, ale też jego jakość. A to z kolei ma już związek z samą sypialnią oraz łóżkiem. Gdy będziemy spać na źle dobranym materacu lub w słabo wietrzonym pomieszczeniu, nasz sen wcale nie będzie odpowiedni. Na co więc zwracać uwagę?Jak dobrać właściwy materac do swoich potrzeb?

Materace piankowe – dla kogo są odpowiednie?

materace piankowe 160x200Wybór materacy jest na rynku ogromny. Te sprężynowe przechodzą już do historii, a ich miejsce zastępują modele gryczane, kokosowe, lateksowe oraz najpopularniejsze, piankowe. W ujęciu stereotypowym te ostatnie są uznawane za najgorszej jakości, bo najczęściej to je kupić można za najniższą cenę. To jednak nieprawda. Oferta w tym względzie jest bardzo duża i można zaleźć tę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb. Najczęściej poszukiwane są materace piankowe 160×200, choć te w mniejszych rozmiarach również cieszą się popularnością (kupowane są zwłaszcza do łóżek pojedynczych, młodzieżowych lub dziecięcych). Producenci materacy decydują się na różne rozwiązania. Tworzą materace miękkie i twarde. Niektóre z nich posiadają specjalne nacięcia, które tworzą tzw. strefy twardości. Materace mają też często karbowaną powierzchnię, co wspomaga system cyrkulacji powietrza. Delikatnie oddziałuje też na ciało użytkowników, lekko je masując i usprawniając krążenie krwi. Istotny w przypadku materacy piankowych jest też pokrowiec. Powinien być wykonany z przyjaznych dla skóry tkanin, np. wysokogatunkowego żakardu. Jego specjalna struktura uniemożliwia roztoczom kurzu domowego namnażania się, zmniejszając przez to ryzyko alergii. Uniemożliwia też gromadzenie się niebezpiecznych dla układu oddechowego pleśni. Jeśli taki materac posiada dodatkowo boczne uchwyty, jego odwracanie (o ile jest dwustronny) i przenoszenie jest bardzo proste i bezproblemowe.

Zanim zdecydujemy się na zakup odpowiedniego modelu, warto dopasować materac piankowy do swoich potrzeb. Jest to szczególnie ważne, jeśli cierpimy na różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa lub alergie. Można w tym zakresie poradzić się fizjoterapeuty lub skorzystać z oferty sklepu, mającego ogromne doświadczenie w sprzedaży tego rodzaju produktów. Osoby tam pracujące z pewnością podpowiedzą na które parametry należy zwrócić uwagę i które z nich są najistotniejsze dla nas.