Glony wchodzą w skład planktonu, który znajduje się w morzach i w oceanach. Żyją także w zbiornikach śródlądowych oraz w wilgotnych miejscach, na przykład w glebie. Występują praktycznie we wszystkich strefach geograficznych i dzielą się na dwa podstawowe rodzaje- morskie i słodkowodne, w zależności od środowiska swojego bytowania.

Jak działają algi słodkowodne?

alga słodkowodnaGlony o których mowa nazywane są też algami. Są to jednokomórkowe organizmy bogate w białko, oraz w zależności od miejsca bytowania- w jod (większą ilość mają morskie). Alga słodkowodna zawiera bardzo dużo mikro i makroelementów, minerałów, witamin, składników mineralnych i innych związków chemicznych niezbędnych do właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Przypisywanych jest im wiele właściwości, między innymi właściwości odmładzające, detoksykujące, wyszczuplające, upiększające, wiążące toksyny występujące w organizmie czy stymulujące przemianę materii w organizmie, przyspieszając spalanie tłuszczu. Obniżają również poziom cukru we krwi, dlatego niezwykle pomocne są przy cukrzycy. Wiele produktów z alg wykorzystywanych jest w przemyśle kosmetycznym. Kosmetyki z alg mają właściwości odmładzające, ujędrniające ciało i nawilżające. Mają też działanie odżywcze- zawierają wszystkie minerały, które występują naturalnie w morzu. Bardzo cenną i najbardziej znaną bo najczęściej wykorzystywaną algą jest spirulina. Ma ona bardzo wysokie stężenie kwasu gammalinolenowego, który jest istotnym składnikiem kobiecego pokarmu. Dlatego jest tak cenna dla kobiet. Jest też nazywana zielonym mięsem, dlatego, że ma w swoim składzie bardzo wysokiej jakości białko- ma go dużo więcej niż mięso. Jest też bogata w wiele składników w wysokim stężeniu takich jak żelazo, witaminy A, B, D, E, K, selen i fluor. Może być ona przyjmowana codziennie w postaci suplementów uzupełniających dietę, ponieważ poprawia wzrok, pamięć oraz obniża poziom cukru we krwi.

Spośród suplementów dostępnych na rynku warto wybierać te naturalne, których skład nie zawiera substancji chemicznych. Mamy takich preparatów pod dostatkiem, jednak nie wszyscy są świadomi tego, że w przyrodzie występują naturalne preparaty, które mają ogrom składników odżywczych i pokarmowych. Są to preparaty coraz bardziej popularne.