Jednymi z najbardziej popularnych kwiatów ogrodowych w Polsce są z całą pewnością róże. Ten rodzaj kwiatów cieszy się niezwykle dużą popularnością wśród ogrodników od wielu lat. Nie ma się czemu dziwić, gdyż dostępny jest on w wielu różnych kolorach oraz typach. Dodatkowo możemy wymienić choćby róże rabatowe, czy też róże pnące, które mogą stanowić dla nas bardzo ładnie wyglądający żywopłot.

Eleganckie róże pnące

cięcie róż pnących na działceZ tego też powodu wiele osób decyduje się na nasadzenia róż pnących na działkach, albo w ogrodach. Bardzo ważne jest jednak zwrócenie uwagi na wszystkie niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, jakim należy poddać ten typ rośliny. Wśród nich możemy wymienić nie tylko odpowiednie podlewanie, ale przede wszystkim ich przycinanie. Jest to bardzo ważne w wypadku każdej rośliny pnącej. W przeciwnym wypadku jej długie pędy mogą zagłuszyć wzrost innych okolicznych roślin, a także zbyt duża ilość pędów sprawi, że roślina będzie miała zdecydowanie mniej kwiatów. W związku z tym konieczne jest wykonywanie cięcia w odpowiedni sposób. Co do zasady istotna est nie tyko technika cięcia, ale także dokonanie wyboru odpowiedniego miejsca oraz pory roku. Cięcia róż pnących najlepiej jest dokonywać wczesną wiosną oraz jesienią. Ważne jest, aby nocą temperatura powietrza wynosiła powyżej zera. W takim wypadku nie ma ryzyka, że krzew róży pnącej nam przemarznie. Nie mniej jednak cięcie róż pnących na działce lub w ogrodzie powinno być dokonywane ostrym sekatorem. W ten sposób nie uszkodzimy, ani też nie zranimy pędu. Dzięki temu może on w łatwy sposób zagęścić pokrój krzewu, a także wypuścić w przyszłym sezonie więcej młodych pędów, na których pojawią się kwiaty, z których będziemy bardzo zadowoleni. Odpowiednio przycięta róża pnąca potrafi zachwycić swoim wyglądem. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju nasadzenia.

Warto jest jednak zwrócić uwagę na dobór odpowiednich gatunków w zależności od miejsca nasadzenia. Niektóre z nich wymagają bardziej słonecznego stanowiska, a inne bardzo dobrze rosną w półcieniu. Z tego też powodu bardzo łatwo będziemy w stanie dostosować nie tylko wygląd poszczególnych krzewów różanych, ale także ich typ i rodzaj do warunków, które panują na naszej działce, albo w naszym ogrodzie.