W obecnych czasach wiele osób zmaga się z bólem pleców, który może mieć różne pochodzenie. Czasem pojawia się na skutek zwyrodnienia kręgosłupa, rwy kulszowej, zapalenia korzonków. Zwyrodnienia kręgosłupa są bardzo częstą przyczyną dolegliwości bólowych. Schorzenie to pojawia się u osób w każdym wieku. Nieleczone może powodować groźne powikłania, które często prowadzą do ograniczenia sprawności. Czasem dolegliwości pojawiają się na skutek siedzącego trybu życia, zbyt małej aktywności fizycznej, a także nadmiernego uprawiania sportów.

Rehabilitacja pomaga w przypadku bólu pleców

silny ból pleców - poznańWażne jest zatem, by dowiedzieć się, co powoduje silny ból pleców – Poznań to miasto, gdzie można skorzystać z pomocy specjalistów i odpowiednio zdiagnozować schorzenie. Czasem dolegliwości pojawiają się na skutek wad postawy, innym razem ich przyczyną jest dźwiganie ciężkich rzeczy. Ból często jest efektem przeciążenia, nadwyrężenia mięśni, przepukliny, urazów. Odpowiednia diagnostyka umożliwia wykrycie źródła problemu, a także zastosowanie skutecznego leczenia. Niezwykle pomocna okazuje się wizyta u fizjoterapeuty i rehabilitanta, różnego rodzaju zabiegi, ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie, zmniejszają dyskomfort spowodowany bólem. Doświadczony fizjoterapeuta odpowiednio zdiagnozuje przyczynę problemu, a także opracuje odpowiedni program terapii. Dzięki temu można osiągnąć pożądane rezultaty. Do najskuteczniejszych zabiegów fizjoterapeutycznych należy z pewnością terapia manualna. Przynosi pożądane efekty, obniżone napięcie mięśniowe, sprzyja relaksacji i rozluźnieniu. Zabiegi fizykalne są niezwykle pomocne, ważne jednak, by były wykonywane regularnie. Pacjenci mogą skorzystać także z masażu medycznego, który polega na oddziaływaniu na skórę, tkankę mięśniową, stawy i aparat więzadłowy. Dzięki temu usprawnia się dopływ krwi żylnej, co skutkuje zmniejszeniem dolegliwości bólowych.

W leczeniu schorzeń kręgosłupa wykorzystuje się także kinezyterapię oraz fizykoterapię. Skuteczna jest laseroterapia, wykorzystanie sprzętu łagodzi dolegliwości, przyśpiesza regenerację tkanek. Wielu fizjoterapeutów korzysta także z magnetoterapii, która polega na oddziaływaniu polem magnetycznym. Ważne jest, by stosować się do zaleceń specjalisty, wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia również w domu, a także zmienić złe nawyki i zadbać o swoją postawę. Dzięki temu można skutecznie pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości.