Każde zwierzę, w tym pies narażone jest na kontakt z pasożytami. Do najbardziej niebezpiecznych należą kleszcze i pchły. Przenoszą one groźne choroby. Odpowiedzialny właściciel powinien zadbać o bezpieczeństwo swojego psa zabezpieczają go przed tymi pasożytami. Należy uważać zwłaszcza wiosną kiedy to wszelkiego rodzaju pasożyty budzą się do życia.

Jak skutecznie zabezpieczyć psa

ochrona przeciw pchłom dla psówPchły są klasycznym psim problemem. W praktycznie dowolnej sytuacji może on zostać zaatakowany przez tego pasożyta. Niezwykle sprawnie bowiem przenoszą się z jednego osobnika na drugiego. Pchły również mogą bytować w pomieszczeniach, w których nie dba się o porządek. Objawy są łatwe do zaobserwowania. Pies zaczyna się wtedy uporczywie drapać i podgryzać, niemal bez przerwy. Jeżeli nie zareagujemy w porę mogą pojawić się ubytki w sierści i stany zapalne skóry. Samą pchłę jest ciężko namierzyć. Żeby upewnić się czy nas pies został nimi zarażony warto wykonać test na obecność pchlich odchodów. Dokładnie przeczesujemy sierść psa w poszukiwaniu czarnych punkcików. Jeżeli pchły wywołały już u naszego pupila szkód w postaci zapalenia skóry należy udać się do weterynarza w celu leczenia. Ochrona przeciw pchłom dla psów jest dostępna w różnych rodzajach. Możemy zacząć stosować szampony przeciwpchelne, krople, które są aplikowane bezpośrednio na skórę, obroże nasączone środkiem przeciwpchelnym, pudry lub aerozole. Warto również wiedzieć, że nie wystarczy pozbycie się pcheł wyłącznie z sierści zwierzęcia, ale również z rzeczami, z którymi miał on styczność, czyli legowiskiem, kocami, dywanem itp. Istnieją również domowe sposoby na zwalczanie oraz ochronę przeciw pchłom. Przy nich jednak musimy uzbroić się w cierpliwość. Ich zaletą jest to, że są w pełni ekologiczne i znacznie tańsze. Jedną z nich są regularne kąpiele, które sprawdzą się przy pojedynczych pasożytach żerujących na ciele naszego psa. Trzeba zwrócić uwagę czy pchły nie zeskakują na podłogę lub nie przemieszczają się w kierunku głowy, aby spokojnie przeczekać kąpiel. Drugim sposobem jest wykorzystanie octu zmieszanego z wodą, którego używamy do bezpośredniego spryskania legowiska, podłóg i wszelkich innych rzeczy, z którymi pies miał styczność.

Ważnym czynnikiem jest odpowiednio szybka reakcja. Pamiętajmy, aby zabezpieczyć psa przed pchłami i innymi pasożytami stosując odpowiednie środki je odstraszające. Pies zaatakowany przez nie czuje duży dyskomfort przez to, że jest uporczywie kąsany, co wywołuje silny świąd i ból. Należy również pamiętać, że po pozbyciu się ich z ciała psa musimy również zadbać o otoczenie, w którym przebywał najczęściej. Mogą się tam ukrywać inne osobniki oraz ich złożone jaja.