W dobie nowoczesnej technologi jesteśmy osobami, które uwielbiaja robić zdjęcia. Robimy ich coraz więcej i więcej. Z każdego wyjazdu przywozimy ładną kolekcję naszych fotografii, a to dzięki temu, że aparaty mamy teraz już prawie w każdym smartfonie więc zawsze pod ręką. Czy mamy jednak świadomość wszystkich możliwości naszego smartfonowego aparatu?

Co to jest zdjęcie sferyczne?

zdjęcia sferyczneNasze aparaty mają wiele funkcji, między innymi mogą wykonywać zdjęcia sferyczne. Czym właściwie są zdjęcia sferyczne i jak można je wykorzystać? W jakim celu się je wykonuje? Zdjęcia sferyczne jest to rodzaj najnowocześniejszej fotografii, który obejmuje cały obraz 360′ w poziomie i 180′ w pionie. Jeżeli otworzymy taki obraz na swoi urządzeniu, możemy cały obraz obejrzeć do około, przesuwając palcem w przypadku smartfona lub specjalnego panelu przesuwania w przypadku komputerów. Podczas oglądania takiej fotografii możemy odnieść wrażenie faktycznego przebywania w danym miejscu, dlatego ta metoda sprawdza się w wykonywaniu wirtualnych wycieczek. Zdjęcia sferyczne wykonuje się za pomocą aparatu panoramicznego lub innych programów. Można je wykonać praktycznie na każdym smartfonie z pomocą jednej aplikacji. Z aplikacji tej można również swoje zdjęcie wysłać do map w urządzeniach, gdzie możemy światu pokazać jakieś miejsce. Często można spotkać wirtualne spacery po muzeach, ulicach miast czy też hotelach, które za pomocą zdjęć sferycznych pokazują gościom faktyczny stan pokoi. Coraz więcej miast zaprasza wszystkich na wirtualne spacery swoimi ulicami, pokazując przy tym swoje zabytki z zewnątrz jak i czasem i od środka. Zdjęcia sferyczne mogą być wykonywane z ręki i polegają na obracaniu się z telefonem o 360′, aparat w tym czasie wyłapuje obrazy, na swoim telefonie widzimy czarny punkt i wystarczy się w jego stronę odwrócić. Nie jest to trudne zadanie a dziś jest wiele poradników jak zrobić to w perfekcyjny sposób i z jakiej aplikacji najlepiej korzystać.

Zdjęcia sferyczne wykorzystywane są często do wirtualnych spacerów ulicami miast czy też pokazują wnętrza różnych budynków. Często wykorzystują tą metod np właściciele salonów, sklepów czy pensjonatów, gdzie pokazują faktyczny stan. Zdjęcia zamieszczone w mapach często są również wykonane przez amatorów, więc każdy z nas może przyczynić się do wzbogacenia wirtualnych map.