Zarówno podczas zakładanie niewielkiego przydomowego ogródka, jak i podczas prac na dużej przestrzeni przydać się może praktyczne urządzenie do wysiewu nasion. Można to oczywiście robić ręcznie, jednak w przypadku większych ogrodów lub też podczas wysiewania nasion trawy nawet na małej przestrzeni może być to czynność czasochłonna, a efekt nie zawsze zadowalający.

Rodzaje i zastosowanie siewników

siewnikWysiewanie nasion trawy, tworzenie rabat lub też zakładanie ogródka warzywnego wiąże się zawsze z równomiernym rozmieszczeniem nasion, co bywa trudne i czasochłonne. Praktycznym rozwiązaniem okazuje się siewnik, który usprawni pracę podczas wysiewania różnego rodzaju nasion, zaoszczędzi nam czasu i da pewność, że nasiona rozsiane są w równych odległościach, a powstały w ten sposób trawnik będzie jednolity, pozbawiony nieporośniętych nieestetycznych placków. Siewnik może być urządzeniem sprawdzającym się zarówno w małym ogródku, w warzywniaku, lub też na dużej przestrzeni, gdzie rośliny uprawiane są hurtowo. Wszystko zależy od wybranego modelu urządzenia. Najprostsze siewniki to urządzenia ręczne, niewielkie i wygodne w obsłudze. Mogą to być modele z napędem na dwa koła lub mniejsze bez kół, a także niewielkie siewniki punktowe. Urządzenia z kołami znajdują zastosowanie nie tylko wiosną podczas wysiewania nasion lub dozowania nawozów. Równie dobrze sprawdzają się zimą przy rozsypywaniu środków przeciwpoślizgowych na posesji (piasku czy soli). Aby jednak urządzenie sprawdziło się w każdej aurze, należy zwrócić uwagę na jakość i materiały, z jakich zostało wykonane. Nieco bardziej profesjonalne urządzenia do wysiewania nasion to siewniki mechaniczne i pneumatyczne. Te modele sprawdzają się na większych przestrzeniach, gdzie pozwalają na bardzo precyzyjne rozsiewanie nasion, skracając jednocześnie czas pracy. Stosowane są najczęściej przy uprawie zbóż, kukurydzy i innych upraw na skalę hurtową, lub też do obsiewania trawą dużych powierzchni (np. pola golfowe).

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu siewnika? Przede wszystkim należy dopasować rodzaj urządzenia do własnych potrzeb. Modele ręczne należą do najtańszych i świetnie odnajdą się w małych ogrodach. Profesjonalne modele mechaniczne, a tym bardziej modele pneumatyczne, kosztują już nieco więcej, ale są wydajniejsze i bardziej precyzyjne.