Wybór i montaż ogrzewania w domu to kwestia bardzo ważna dla zachowania odpowiedniego komfortu mieszkaniowego. Okazuje się jednak, że nie jest to kwestia tak prosta jak mogło by się zdawać. Obecnie mamy do wybory z zakresu ogrzewania bardzo wiele rozwiązań. Warto zatem wiedzieć jakie rozwiązania warte są uwagi, na co należy uważać. Informacji na temat postaramy się udzielić w niniejszym artykule.

Rodzaje ogrzewanie – możliwości

grzejnikiPierwsza kwestią jaka wypadałoby omówić są różne sposoby ogrzewania domu. Możliwości mamy co najmniej kilka, jednak tutaj omówimy te najbardziej popularne. Warto wspomnieć zanim przejdziemy do omawiania zalet i wad poszczególnych systemów grzewczych o rozwiązaniu dodatkowym, które może zwiększyć ich wydajność. Na jakie ogrzewanie byśmy się nie decydowali warto pomyśleć o  takim rozwiązaniu jakim jest rekuperacja. Jest to system mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła, dzięki czemu zapotrzebowanie domu na ciepło się zmniejsza, a koszty ogrzewania maleją. Wracając jednak do tematu ogrzewania warto przede wszystkim wspomnieć tu o trzech rozwiązaniach, według strony http://instalpiast.pl  są to takie rozwiązania jak:

  • ogrzewanie centralne,
  • ogrzewanie nadmuchowe,
  • ogrzewanie elektryczne.

Najpopularniejsze nadal w Polsce jest ogrzewanie centralne. Wykorzystuje się je tak w domach jednorodzinnych jak i w budynkach wielomieszkaniowych. Jest to względnie wydajny i wygodny sposób na ogrzewanie mieszkań i domów. Niemniej system ten nie jest pozbawiony wad. Przede wszystkim problem stanowi konserwacja grzejników, głównie fakt, że grzejniki w wodnym ogrzewaniu centralnym dość często się zapychają. Ponadto zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych istnieje ryzyko, że w okresie zimowym woda, czyli środek wypełniający ogrzewanie centralne, może zamarznąć i co za tym uszkodzić cały system. Zaletą tego ogrzewania jest natomiast to, że względnie długo utrzymuje się ciepło w pomieszczeniach z tego rodzaju ogrzewaniem, jak i fakt, ze można tu w miarę łatwo stworzyć dość stabilny mikroklimat. Należy jednak zaznaczyć, że jest to równie łatwo osiągalne także w przypadku ogrzewania elektrycznego.

Ogrzewanie centralne – na co zwrócić uwagę

centralne ogrzewanieO ogrzewaniu centralnym nie trzeba za wiele mówić, ponieważ temat ten jest dość dobrze znany. Niemniej należy liczyć się z tym, że sprawne działanie tego rodzaju instalacje ściśle zależne jest od tego w jaki sposób zostanie wykonane, jak i od tego jakiego rodzaju materiału zostaną zastosowana. Wiele artykułów na portalu www.ogrzewnictwo.pl radzi, że w związku z czym, jedna z istotniejszych spraw staję się znalezienie dobrej firmy hydraulicznej, która wykona ów instalacje jak i zaopatrywanie się w potrzebne materiały w takim miejscu jakim jest profesjonalny sklep hydrauliczny, a nie market. Wówczas można liczyć na to, że obsługa pomoże nam dobrać najodpowiedniejsze rozwiązania. Poza kwestią związaną bezpośrednio z montażem instalacji centralnego ogrzewania, dość istotne okazuje się także i to jakie grzejniki wybierzemy. Pamiętajmy o ten, że różne rodzaje grzejników mają różny pobór mocy i zapewniają inne osiągi, a co za tym nie wszystkie są równie ekonomiczne.

Ogrzewanie elektryczne jako alternatywa dla ogrzewania centralnego

centralne ogrzewanieJak już zostało wspomniane ogrzewanie elektryczne zapewnia równie wysoki komfort mieszkaniowy co ogrzewanie centralne. Zastrzeżenia co do tego systemu związane są głównie z jego kosztem. Ceny prądu stale rosną, a co za tym idzie powstaje pytanie, ile takie ogrzewanie może kosztować. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zależne jest to od wielu czynników, takich jak choćby to jakie zapotrzebowanie na ciepło ma dom, jak duża jest powierzchnia, którą trzeba ogrzać, jaki jest stopień utraty ciepła, itd. Zaznaczyć jednak należy, że na rynku dostępne są grzejniki o niskim zapotrzebowaniu na energie elektryczną co obniża koszty ogrzewania elektrycznego. Rozwiązaniem tym są grzejniki na podczerwień. Na stronie producenta twojaekoenergia.com można przeczytać, że panele grzewcze to urządzenie, które przetwarzają energie elektryczną na ciepło i wydzielają je pod postacią promieniowania, dzięki czemu ograniczają jej ilość. Ważną kwestią w ich przypadku jest jednak dobór odpowiedniej wielkości. Główną zaleta ogrzewania elektrycznego jest jednak wygoda, a także brak ryzyka uszkodzenia instalacji w wyniku zamarznięcia.

Ogrzewanie nadmuchowa – nowość zza oceanu

Ogrzewanie nadmuchowaOstatnim rozwiązaniem jakie warto omówić jest rozwiązanie stosunkowo nowe na naszym rynku, które przywędrowało do nas aż z Ameryki. Według strony http://www.klimaconnect.pl ogrzewanie nadmuchowe ogrzewa dom nadmuchując do jego pomieszczeń ciepłe powietrze. Pozwala to na osobną regulacje temperatury w każdym pomieszczenia jak i kontrolowanie jego wilgotności. W przypadku tego systemu nie ma konieczności montowania żadnych odbiorników ciepła. Należy jednak zaznaczyć, że pomieszczenia ogrzewane systemem nadmuchowym szybciej tracą ciepło, choć zwykle koszty związane z ogrzewaniem i tak są niższe niż w przypadku tradycyjnych systemów. Według portalu www.ogrzewanie.info.pl. Ogrzewanie nadmuchowe jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych, choć nie w każdym przypadku zaleca się jego montaż, dlatego warto zapoznać się bliżej z tym tematem.

Podsumowanie

Wybór i sposób montaż ogrzewania jest kwestią bardzo istotną, jeśli chodzi o zapewnienie odpowiedniego komfortu mieszkaniowego w domu. W związku z czym warto zapoznać się z różnymi rozwiązaniami i możliwościami z tego zakresu, aby wybrać tę, która w naszym przypadku jest najkorzystniejsze.