Jeszcze kilka lat temu pies w szelkach wydawał się czymś dziwnym. Obecnie coraz większa liczba właścicieli czworonogów decyduje się na ich zakup, w związku z czym warto wiedzieć jakie są ich zalety oraz wady. Podjęcie decyzji o stosowaniu szelek zamiast obroży może być bardzo ważne dla właścicieli czworonogów.

Korzystamy z szelek zamiast obroży

szelki guardyProwadząc psa na smyczy, która przyczepiona jest do obroży, może powodować podduszenie albo uszkodzenie krtani w przypadku, kiedy zwierzak będzie ciągnąć. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku obroży, do których jest przyczepiony ciężki łańcuch. Takiego ryzyka nie ma w przypadku zastosowania szelek. Pomysł stosowania szelek pojawił się w momencie, kiedy psy zaczęły być wykorzystywane do przewożenia towarów. Pies był tańszą siłą pociągową od koni, a jednocześnie pilnował dobytku. W momencie, kiedy psy zaczęły pełnić rolę towarzyszy ludzi, szelki zaczęły spełniać funkcję spacerową. Warto wybierać szelki guardy. Ich główną zaletą jest znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa, niż w przypadku obroży. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku psów o delikatniejszej budowie. Szelki obejmują większą powierzchnię ciała psa i jednocześnie znacznie mniejsze jest prawdopodobieństwo, iż uszkodzi się kręgosłup w czasie szarpnięcia, mniejsze jest także ryzyko wzmacniania agresji oraz niekorzystnych zachowań u psów. Z tego powodu zarówno psy, które nie potrafią chodzić na luźniejszej smyczy, jak i szczenięta powinny spacerować na szelkach. Mają one stabilną konstrukcję oraz zapewniają znacznie większą kontrolę nad czworonogiem. Nie musimy obawiać się także sytuacji, kiedy piec będzie wysuwał głowę z obroży oraz uciekał. Szelki, które są dobrze dobrane, uniemożliwiają wyswobodzenie się zwierzęcia.

Podsumowując, jeżeli zależy nam na tym, aby nasze zwierzę było bezpieczne przy nas, ale jednocześnie odpowiednio się zachowywało, warto pomyśleć o zakupie szelek zamiast obroży. Są one znacznie bardziej komfortowe dla zwierzęcia, a jednocześnie mogą sprawdzić się nie tylko w przypadku niewielkich psów, ale także tych większych. Jest to wygodne rozwiązanie także dla właścicieli czworonogów, którzy już nie będą musieli się obawiać, że ich pies wysunie głowę z obroży i ucieknie, często do innego zwierzęcia.