Lekarze i dietetycy biją na alarm. Nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej otyłe. Brak ruchu, siedzący tryb życia sprawiają, że kilogramy rosną w zastraszającym tempie. U osób starszych tłumaczy się to szeregiem różnego rodzaju chorób – tarczycy, stawów. Jednak coraz większy procent stanowią dzieci. Niezdrowe jedzenie oraz szybkie posiłki są jednym z największych wrogów. Kolejnym jest pasywny styl życia, czyli długie godziny spędzane przed komputerem bądź telewizorem. Wpływa to negatywnie na tkankę tłuszczową i nie ma żadnego usprawiedliwienia chorobami.

Przykład idzie z góry

treningJeżeli rodzice sami spędzają długie wieczory oglądając telewizję opychając się słonymi przekąskami dzieci to wszystko widzą. Biorąc pod uwagę fakt, że stawiają sobie rodziców za wzór zarówno w swoim młodym życiu jak i dorosłym robią dokładnie to samo. Często rodziciele nie zdają sobie sprawy z tego, że ich pociechy są odzwierciedleniem. Wystarczyłoby zmienić nieco swoją świadomość a także styl życia. Z pomocą przychodzą siłownie plenerowe. Teraz, gdy w różnych miastach naszego kraju są organizowane kolejne edycje budżetu obywatelskiego miejsc, gdzie można spędzić aktywnie czas na każdym osiedlu robi się coraz więcej. Firma, która zajmuje się sprzedażą takiego sprzętu Ringpol.pl twierdzi, że bardzo często można zobaczyć ludzi w różnym wieku, którzy zmierzają się ze swoimi słabościami i ćwiczą. Jedni nie chcą wyjść z formy, innych nie stać na zakup karnetu na prawdziwą siłownie. Ważne jest jednak to, że ćwiczą. Ich mięśnie mają ruch, stawy także nie zastygają. Ma to także pozytywny wpływ na sylwetkę. Rodzic biorąc na taką zewnętrzną siłownię swoje dziecko rozbudza w nim nawyk ćwiczenia, a to dobrze rokuje na przyszłość.

Zajęcia pozalekcyjne. Co wybrać?

tenisŚwiadomi rodzice decydują się na to, aby zapisać swoje latorośle na różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne. Wybór ten jest jak najbardziej słuszny. Jednak sami nie powinni decydować o tym, co interesuje ich pociechy. Powinno to wynikać z obserwacji. Co dziecko interesuje? Jaki sport lubi oglądać? Można także rozmawiać z innymi matkami na przykład przy okazji odprowadzania dziecka do szkoły jakie formy ruchu preferują ich synowie czy córki. To cenne wskazówki mające bezpośredni wpływ na to, czy dziecko będzie chciało uczestniczyć w danych zajęciach czy raczej będzie traktowało to jako przykry obowiązek. Coraz więcej rodziców podejmuje decyzję o tym, by ich pociechy uczestniczyły w nauce gry w tenisa. Jest to sport, który pomaga wybudować masę mięśniową a także ją wyrzeźbić. Dodatkowo bardzo dobrze działa na układ krążenia, gdyż dziecko jest wtedy cały czas w ruchu. Firma organizująca takie lekcje www.instruktortenisa.waw.pl twierdzi, że tenis dla dzieci jest świetną zabawą. Ci, którzy zapałają do tego sportu wielką miłością pozostają w nim na długie lata bądź decydują się na to aby wykonywać go zawodowo. Wysyłając dziecko na zajęcia należy wspierać je jak najbardziej w tej decyzji i pomóc mu wytrwać w treningach.

A może coś bardziej młodzieżowego?

skateparkWszystkie dyscypliny sportu wymagają tego samego. Wytrwałości a także systematycznych treningów. Aby dziecko chciało wytrwać musi się tym naprawdę interesować. Jeśli piłka nożna, tenis czy koszykówka nie jest dla niego nie ma się czym martwić. Jest tyle dyscyplin, które pociecha może uprawiać. Szczególnie chłopcy decydują się na sporty ekstremalne. Coraz częściej poszukują oni adrenaliny aby dobrze się bawić. Według artykułu na portalu portal.abczdrowie.pl wśród młodzieży panuje trend na:

  • jazdę na desce,
  • rowerze typu BMX ,
  • na rolkach.

Jednak nie jest to jazda po prostej drodze. Młodzi wybierają się na skateparki coraz częściej budowane w miastach. Takie miejsca można znaleźć na wielu portalach do n ich można zaliczyć na przykład 4emotion.plTam wykonują różnego rodzaju akrobacje – skoki na rampach, ewolucje w powietrzu. Miejsca te są bezpieczne, bowiem zawsze są projektowane z konsultacjami młodych ludzi. Aby zacząć uprawiać te dyscypliny należy jednak pamiętać o konieczności posiadania kasku i ochraniaczy, bowiem przezorny zawsze ubezpieczony. Poza tym w Polsce z coraz większą częstotliwością można zauważyć, że organizowane są mistrzostwa na skateparkach. Pasjonaci zjeżdżają się ze wszystkich stron kraju by porównać swoje umiejętności.

Jak przekonać samego rodzica do ruchu ?

trenerBywa tak, że rodzice bagatelizują różnego rodzaju problemy o których informują ich chociażby nauczyciele w szkole. Gdy nauczyciel widzi, że uczeń je tylko wafelki i ciastka popijając gazowanymi napojami ma prawo powiadomić mamę czy tatę. Uświadomić mu wtedy trzeba, że dziecko do zmian trzeba zmotywować. Co, gdy sam rodziciel nie widzi problemu bądź nie ma chęci zmian? Pokazać mu należy, że to nie jest dobra droga szczególnie dla tak młodego człowieka. Można także zadziałać na wyobraźnię i powiedzieć jakie skutki zdrowotne ma brak ruchu i jedzenie niezdrowych rzeczy. Odkładające się fałdy tłuszczu są niczym przy cukrzycy – nie mówiąc już o poważniejszych schorzeniach. Czasami nie ma innego wyjścia jak tylko wpłynąć na wyobraźnię i liczyć, że zmiany zostaną wprowadzone.

Podsumowując

Gdy już przekonamy nawet tych najbardziej opornych, że ruch to zdrowie dalej powinno być tylko lepiej. Warto jest ruszać się nie tylko dla zdrowia teraz, ale i w przyszłości. Lata lecą. Chcąc cieszyć się swoimi dziećmi, a w przyszłości także wnukami należy zadbać o siebie już teraz. Mając możliwości wstępowania do klubu fitness, treningów na obiektach zewnętrznych czy treningi tenisa nie należy wahać się ani chwili. W końcu robimy to nie tylko dla siebie ale i naszej rodziny.