Brak maszyn drogowych był ciągłym problemem, gdyż mimo posiadania dość pokaźnego parku maszynowego szybko okazywało się, iż pojazdów przeznaczonych do konkretnego zadania mieliśmy całkiem niewiele. Szczególnie widoczne było to w trakcie przeprowadzania jakichkolwiek remontów czy usuwania szkód pogodowych, zdarzających się coraz częściej w ostatnich latach. Na zakup dodatkowych pojazdów nie mieliśmy jednak wystarczających środków.

Wielozadaniowe ładowarki o dużej ładowności

ładowarka merloO dziwo, jeden z naszych mieszkańców polecił nam zakup nie dedykowanych samochodów, a uniwersalnych pojazdów drogowych lub ładowarek, które wykorzystywane były w całym mieście do najróżniejszych celów. Z listy wszystkich pojazdów, jakie zostały nam przedstawione, bodaj najbardziej uniwersalną i najbardziej przydatną okazała się wielozadaniowa ładowarka Merlo, posiadająca nie tylko ogromną moc silnika i duży udźwig, ale również bardzo duże możliwości dostosowania do każdego zadania. W dużej części, ładowarki te były używane przez rolników w okolicy do załadunku towarów, aczkolwiek widywane one były również na placach budowy czy terenie remontów drogowych, a na każdym z owych miejsc pracy spisywały się równie dobrze. Ich wielozadaniowość była spowodowana przede wszystkim dużym udźwigiem, sięgającym około ośmiu ton oraz maksymalną wysokością do czterech metrów, jak również możliwością wymiany narzędzi wysięgnika, dzięki czemu maszyna przeznaczona na przykład do zadań rolniczych mogła zostać zaadaptowana do pracy na terenie budowy w zaledwie kilkanaście minut. Narzędzia do wysięgników, takie jak lemiesze, podnośniki czy nawet duże chwytaki załadunkowe, były dostępne bardzo łatwo w każdym sklepie z maszynami rolniczymi czy budowlanymi po bardzo atrakcyjnych cenach.

Oprócz ich funkcjonalności, ładowarki te były również zdecydowanie ekonomiczne, gdyż jak na tak duże maszyny, posiadały one bardzo niewielkie spalanie paliwa, nawet w trakcie intensywnej pracy czy dużych obciążeń. Mogły więc być używane przez bardzo długi czas bez obaw o nadmierne zużycie paliwa, a tym samym zbyt duże koszty. Kilka takich maszyn mogło z powodzeniem zastąpić cały park maszynowy, gdyż mogły być łatwo skonfigurowane do każdego zadania które wymagało natychmiastowego użycia ciężkiego pojazdu.