Pieczywo ciągle stanowi podstawę jadłospisu u wielu osób, ponieważ w porównaniu z innymi produktami, jest stosunkowo tanie. Można je spożywać na wiele sposobów i sprawdza się na śniadanie, drugie śniadanie czy kolację. Jednak w przeważającej części jego wadą jest mała wartość odżywcza oraz znikoma ilość witamin.

Jakie wypieki są bezglutenowe?

zdrowe pieczywo bez glutenuMogłoby się wydawać, że każdy może spożywać pieczywo, gdyż nie ma w nim nic nadzwyczajnego ani szkodzącego. Jednak dla wielu osób jest wręcz odwrotnie. Z uwagi na zawartość glutenu, osoby cierpiące na jego nietolerancję, doświadczające nieprzyjemnych skutków ubocznych jego spożycia czy też mających celiakię, nie mogą go spożywać. Obecnie na tego typu schorzenia i problemy, nie ma skutecznego leku, jedyną metodą jest dieta eliminacyjna, czyli całkowite wykluczenie z diety gluten. Przeważnie oznacza to zastępowanie standardowego pszennego pieczywa, wypiekami z mąki kukurydzianej, jaglanej, ryżowej czy migdałowej. Są to wypieki, które wyglądem niczym się nie różnią od pozostałych, ale za to w smaku da się wyczuć delikatny posmak mąki z jakiej są one zrobione. Jeżeli chcemy kupić zdrowe pieczywo bez glutenu, to najlepiej go szukać w dobrych piekarniach. Można je kupić w wersji bochenków chleba lub bułek z licznymi dodatkami w postaci otrębów, płatków owsianych, nasion słonecznika, pestek dyni czy też czarnuszki. Pieczywo bez glutenu jest nieco bardziej kruche niż standardowe, gdyż powoduje to brak glutenu. Co prawda tego typu wypieki są droższe od pszennych i wynika to z wartości mąki użytej do ich produkcji, ale mimo tego nie brakuje chętnych do ich zakupu. Znajdziemy je nie tylko w piekarniach, ale sklepach spożywczych, gdzie dostępne są w wersji próżniowo pakowanej, przez co mają dłuższą datę ważności. Ze względu na wartości odżywcze, każdy powinien je włączyć do swojej diety.

Bez wątpienia pieczywo jest idealną propozycją na szybkie śniadanie, drugie śniadanie, kolację czy posiłek w podróży. Jednak warto je wybierać świadomie i kierując się jakością. Pszenne wypieki są bardzo ubogie w wartości odżywcze, przez co nie dają nam wiele więcej niż same węglowodany. W przypadku chleba czy bułek bezglutenowych jest zupełnie inaczej, gdyż są pełnowartościowe i bardzo zdrowe w każdej formie.