Materiały techniczne pełnia bardzo istotną rolę w działalności przedsiębiorstw produkcyjnych i przemysłowych. Są używane do izolacji hal produkcyjnych, zabezpieczają pracowników przed poślizgnięciem, a także pełnią istotną rolę w uszczelnianiu instalacji produkcyjnych. Do bardziej istotnych materiałów technicznych należy zaliczyć różne rodzaje gumy.

Co wyróżnia gumę ryflowaną?

guma antypoślizgowa ryflowanaJednym z najczęściej używanych materiałów w zakładach produkcyjnych i fabrykach, są różne rodzaje gumy technicznej, na przykład guma antypoślizgowa ryflowana. Guma ta, tak jak inne jej rodzaje, powstaje w wyniku obróbki kauczuku naturalnego, zarówno mechanicznej jak i chemicznej. W wyniku tej obróbki na powierzchni tego rodzaju gumy powstają charakterystyczne rowki, skąd wzięła się nazwa tego rodzaju gumy. Dzięki rowkom guma ta jest tym materiałem technicznym, który ma najmocniejsze działanie antypoślizgowe. Z tego tę względu, guma ryflowana jest najczęściej wykorzystywana do zabezpieczania posadzek hal produkcyjnych. Dzięki temu ryzyko poślizgnięcia się i upadku pracowników na takiej powierzchni jest ograniczony niemal do zera a trzeba pamiętać, że upadek w warunkach hali produkcyjnej może się okazać bardzo niebezpieczny. Oprócz tego, z gumy ryflowanej wytwarza się specjalne maty i podkładki, które umieszcza się pod maszynami produkcyjnymi. Dzięki temu, tłumione są wibracje i dźwięki emitowane przez maszyny podczas pracy, co zwiększa komfort pracowników na hali produkcyjnej. Dodatkowo, dzięki dużej odporności tego rodzaju gumy na duże obciążenia, chronią one posadzkę w fabryce przed uszkodzeniem je przez wspomniane wcześniej maszyny i roboty przemysłowe. To, jak rozwinięte właściwości antypoślizgowe ma dany arkusz gumy ryflowanej zależy od ilości rowków, które się na nim znajdują. Im ich więcej, tym bardziej skuteczna będzie wykładzina czy mata stworzona z takiego rodzaju gumy. Warto dodać, ze maty z tego rodzaju surowca są wykorzystywane również w basenach czy na siłowniach, gdzie chronią osoby korzystające z tych obiektów przed poślizgnięciem na śliskiej posadzce.

Najlepszym sposobem polepszenie bezpieczeństwa pracowników, pracujących w fabryce, jest kupno mat stworzonych z gumy technicznej. Doskonale uchronią one pracowników przez upadkiem, dodatkowo wytłumią dźwięki emitowane przez maszyny produkcyjne i  zabezpieczą posadzki przed zarysowaniami. Do tych wszystkich zastosowań najbardziej nadaje się guma antypoślizgowa.