Towary obecnie transportuje się na trzech platformach – morskiej, powietrznej i lądowej. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, jednak ja uważam, że jedną z najlepszych metod transportowych jest już od bardzo dawna niepodzielnie transport morski. Postaram się oczywiście wyjaśnić dlaczego.

Transport morski odbywa się za pośrednictwem kontenerów

transport kontenerów morskichTransportowanie produktów morzem jest nam znane już od wielu tysięcy lat. W ten sposób można było bezpiecznie przewieźć towary nawet pomiędzy kontynentami. Dzisiaj także transportujemy towary morzem, jako jedna z metod w logistyce towarowej. Odbywa się to za pomocą specjalnych statków zwanych kontenerowcami, ze względu na charakterystyczne opakowania transportowanych towarów zwanych kontenerami. Dzisiaj transport kontenerów morskich to najpopularniejsza metoda przemieszczenia towarów na duże odległości pomiędzy kontynentami. Oczywiście można te towary przewieźć samolotem, co byłoby na pewno szybsze, ale jednak transport morski jest od samolotów tańszy. Co ciekawe transport morski, pomimo tego, że statki są raczej wolne, to okazuje się tak naprawdę szybszy niż transport samolotowy i kolejowy. Chodzi tutaj o szybkość przemieszczania tony towaru na godzinę, a nie o szybkość przemieszczania jednej jednostki ładunku. Samolot, nawet szybszy, przewiezie niewielki ładunek, a transportowce tysiące razy większy, dlatego też ich prędkość jest nieistotna.

Aby przewieźć tysiące ton ładunku trzeba by wysłać tysiące samolotów, które przewiozą ten ładunek prawdopodobnie w dłuższym czasie niż jeden transportowiec. Chociaż wydaje się to niedorzeczne, to jednak tak to wygląda w praktyce, gdy tylko lepiej się nad tym zastanowimy. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest oczywiście tańszy transport towarów drogą morską w stosunku do innych pojazdów.