Przez całe swoje życie człowiek jest  narażony na różnego rodzaju wpływy i uzależnienia. Styka się z różnymi substancjami, które nie pozostają bez wpływu na jego organizm, życie i zdrowie. Jedną z takich ogólnie dostępnych i legalnych w naszym kraju jest alkohol. Praktycznie nie ma osoby, która nie miałaby kontaktu z alkoholem i to wszędzie nawet w domu rodzinnym. Bez tej substancji praktycznie nie odbędzie się żadna uroczystość ani impreza.

Jak skutecznie wyleczyć alkoholizm?

skuteczne leczenie choroby alkoholowejAlkohol jest substancją, która spożywana w kontrolowany sposób w niewielkich ilościach  nie powoduje większych problemów. Czasami nawet kieliszek koniaku jest zalecany dla poprawy zdrowia. Problem zaczyna się w momencie kiedy spożywanie wymyka nam się spod kontroli. A jest to chwila, której praktycznie nikt nie potrafi wskazać, ponieważ każda uzależniona osoba twierdzi, że nad wszystkim panuje i pije tyle ile uważa za stosowne. A jeśli chodzi o ograniczenie spożywania napojów alkoholowych może to zrobić w każdej chwili bez większego problemu. Oczywiście nic bardziej mylnego, takie teorie  tylko potwierdzają stopień uzależnienia. Osoby uzależnione mogą podjąć leczenie w każdej chwili, muszą tylko świadomie i dobrowolnie zdecydować się na ten krok. Należy przy tym nadmienić, iż jest to terapia bezpłatna, całkowicie refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przede wszystkim należy skierować swe kroki do poradni leczenia uzależnień. Tam po przedstawieniu problemu uzyskamy poradę co do wyboru odpowiedniego sposobu leczenia. Powinniśmy mieć świadomość, że skuteczne leczenie choroby alkoholowej może odbywać się tylko pod okiem specjalisty. Może to być dzienny oddział terapii uzależnienia od alkoholu. Wówczas codziennie po kilka godzin osoba uzależniona jest poddawana leczeniu przez okres około sześciu do ośmiu tygodni.  Jeżeli zauważymy, że pacjent nie radzi sobie z całkowitą abstynencją kierowany jest do całodobowego oddziału leczenia uzależnień i wówczas terapia odbywa się stacjonarnie.

Należy również pamiętać, że czasami przed rozpoczęciem właściwej terapii pacjent musi spędzić kilka dni na oddziale detoksykacyjnym. Myślę, że nie ma potrzeby przekonywania nikogo iż leczenie choroby alkoholowej to złożony proces i bez odpowiedniego wsparcia nikt nie jest w stanie sam sobie poradzić. Pamiętajmy wiec, że skuteczne leczenie choroby alkoholowej to kompleksowa terapia której musi się poddać nie tylko uzależniony ale również cała jego rodzina.