Porządek to coś, co bardzo usprawnia i przyspiesza pracę w każdym właściwie przypadku, nawet jeżeli mowa jedynie o pracach wykonywanych hobbystycznie w zaciszu domowego warsztatu. Również wtedy z całą pewnością nie będziemy tracić czasu, a przede wszystkim denerwować się bez potrzeby, jeżeli wszystkie potrzebne narzędzia będziemy mieli w odpowiedni sposób poukładane. Wtedy możemy mówić, że mamy warsztat z prawdziwego zdarzenia, nawet jeżeli nie zajmuje on wiele miejsce, tylko jest przykładowo wydzieloną częścią garażu czy innego pomieszczenia.
Szafki do przechowywania w warsztacie
Szafki do warsztatu kupić można w całej gamie kolorystycznej, rozmiarowej, materiałowej. Niektóre z nich są przeznaczone do zawieszania na ścianach, inne stawia się na podłożu, jeszcze inne są tak skonstruowane, ze można je układać jedna na drugiej. Takie rozwiązanie konstrukcyjne dotyczy zwykle małych szafeczek wykonanych z plastiku, które w zasadzie stanowią rozbudowaną formę niezbędnika na narzędzia. Można w nich jednak bardzo wygodnie przechowywać małe elementy, a więc rozmaite śrubki, gwoździe, podkładki, wkręty czy wiertła. Oczywiście każdy majsterkowicz sam najlepiej wie, jakie szafki warsztatowe najbardziej mu się przydadzą, istnieje jednak kilka uniwersalnych reguł przydatnych przy segregowaniu wyposażenia. Po pierwsze zatem należy dopasować rozmiar szafek do tego, co chcemy w nich przechowywać – aby przykładowo nie tracić dużych ilości miejsca na trzymanie małych przedmiotów. Jeżeli chodzi o takie narzędzia jak kombinerki, śrubokręty itp., najlepiej do ich przechowywania sprawdzi się szafka wisząca, w której każde z nich będzie miało swój odrębny haczyk. Czasami bowiem bardzo się spieszymy poszukując jakiegoś narzędzia, przechowywanie ich w porządku ułatwia pracę.
Oczywiście nieco inne reguły będą obowiązywały, jeżeli ktoś chce urządzić sobie bardziej wyspecjalizowany warsztat, przykładowo skupiając się na obróbce drewna. Wtedy najlepiej jest układać razem narzędzia podobnego typu, lub przynajmniej służące do wykonywania zbliżonego rodzaju pracy. W pracach precyzyjnych są bowiem bardzo istotne rozmiary poszczególnych narzędzi, przykładowo dłut, warto więc układać je tak, aby od razu móc znaleźć to narzędzie, którego potrzebujemy w danej chwili.