Styl vintage początkowo obecny był tylko w modzie, od jakiegoś czasu jednak coraz modniejsze staje się urządzenia wnętrz zgodnie z jego założeniami. Pomieszczenia z taką aranżacją, są bardzo klimatyczne i maja charakter. Niemniej styl ten nie ma jasno wytyczonych zasad, a co za tym idzie urządzenie mieszkania zgodnie z nim nie jest takie łatwe. Co zatem o stylu vintage trzeba wiedzieć jeśli i jakie są jego ogólne założenia. 

Styl vintage – ogólna charakterystyka

Styl vintageStyl vintage jest stosunkowo młody, a co za tym idzie jego założenie nie wszystkim są dobrze znane. Co więcej w przypadku tego trendu nie sposób wskazać jakieś dokładne wytyczne. Zasadniczo uznaje się ten styl za styl dla indywidualistów, ponieważ w zasadzie ma on nieskończona ilość odsłon. Ogólna zasada urządzania wnętrz jest taka, że pomieszczenie powinno mieć dusze i charakter, a co za tym idzie stosuje się tu meble i akcesoria z minionych czasów, przy czym zasadniczo za vintage uważa się wszystko co jest starsze niż 25 lat. Przy urządzaniu wnętrza w tym stylu miesza się elementy z różnych epok, zestawia się różne faktury, nakłada się je na siebie tworząc nie jako historię mieszkania. Jest to o tyle ryzykowny styl, że choć w teorii można wszystko ze sobą mieszać to w praktyce nie wszystko do siebie musi pasować i zamiast stworzyć wnętrze w stylu vintage może powstać dość kiczowata aranżacja. O jakich zatem rozwiązaniach warto pomyśleć? Według www.e-aranzacje.pl można by tu wskazać takie rozwiązania jak:

  • antyczne meble (meble stylizowane na stare – krzesła, stoły, kredensy),
  • zdobiona tapicerka (grube materiału, kwiatowe wzory),
  • wzorzyste tapety w stylu retro (pasy, grochy),
  • dywany/drewniana podłoga,
  • firany.

We wnętrzach utrzymanych w tym stylu dominują takie akcentu kolorystyczne, jak czerwień, pomarańcz błękit, choć trzeba zaznaczyć, że kolorystyka może ulegać zmianie w zależności od tego jakimi latami będziemy się inspirować. Warto także pamiętać o ogólnych zasad, jeśli np. wybieramy zdobiona tapetę w stylu retro to dywan czy też podłoga powinny być neutralne, jeśli chodzi natomiast o meble to możemy pozwolić sobie na tapicerkę w intensywnym kolorze lub też na jeden mebel przyciągający uwagę resztę pozostawiając dość prostą. Współczesny grzejnik warto np. zamienić na taki, który swoim wyglądem przypomina lata 50, czy też wymienić go całkowicie na piec. Możliwości jeśli chodzi o zestawianie elementów z różnych czasów jest naprawdę dużo, dlatego warto zapoznać się z przykładowymi aranżacjami.

Sypialnia w stylu vintage

SypialniaStyl vintage bardzo ciekawie prezentuje się w sypialni. W artykułach na portalu www.urzadzamy.pl można przeczytać że bardzo dobrze sprawdzają się w tym wypadku sypialnie drewniane z kilkoma ciekawymi dodatki w stylu retro. Przy takiej aranżacji najważniejszy element stanowią meble. Możliwości, jeśli chodzi o styl vintage jak już wspomnieliśmy jest wiele, ale jedną z ciekawszych propozycji mogą być meble wykonane z ciemnego drewna. Powinny być raczej proste i dość surowe, przy czym musza one mieć jakieś ozdobne akcenty jak np. klamki czy okucia. Aranżacje z takimi meblami warto uzupełnić o ciekawy dywan w intensywnym, ciemnym kolorze oraz abażurowe lampy, które doskonale pasują do stylu vintage. Ważnym elementem sypialni utrzymanej w tym stylu jest pościel. W tym wypadku najlepiej sprawdza się pościel w kwiatowe wzory, ponieważ najlepiej odzwierciedla styl vintage. Może to być np. jasna pościel w duże róże, która będzie się ciekawie komponować z meblami. Ściany w takiej aranżacji można wykończyć zarówno farbą jak i tapetą, choć zwykle sprawdzą się lepiej tapety. Tutaj warto postawić na jasne ściany, jeśli będzie to tapeta można wybrać np. kremową z delikatnymi złotymi wzorami, pasującymi do klamek czy okuć mebli. Pamiętajmy o tym, że choć styl vintage pozwala nam na mieszanie różnych elementów to jednak aranżacja powinna stanowić spójną całość.

Ogrzewanie do pomieszczeń w stylu vintage

grzejnikDecydując się na styl vintage warto także pomyśleć o zamianie tradycyjnych systemów grzewczych na te bardziej pasujące. Możliwości jest tu kilka, w zależności od tego jakimi czasami się inspirujemy. Ciekawie mogą w takiej aranżacji wyglądać piece wolnostojące czy też piece kaflowe. Przy czym takie system grzewcze dobrze sprawdzają się np. w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ ich wydajność może nie być wystarczająca, jednak pod względem stylistycznym stanowią one bardzo ciekawe uzupełnienie całej aranżacji. Chcąc zatrzymać konwencjonalne grzejniki, warto pomyśleć o modelach dekoracyjnych. Ciekawie będą się np. prezentować te z kamienia, które także dobrze wkomponują się w pomieszczenie w stylu vintage.

Styl vintage – dodatki

kufry drewnianeUrządzając pomieszczenie w stylu vintage nie można także zapomnieć o dodatkach. We wnętrzach inspirowanych minionymi czasami doskonale prezentują się takie dodatki jak: zasłony, kufry drewniane, szkatułki, obrazy, lustra w zdobionych ramach, dekoracyjne lampy. Oczywiście to tylko kilka możliwości, a sam dobór dodatków zależy od tego jaka epoką się inspirujemy.

Podsumowując

Styl vintage jest bardzo ciepły i elegancki. Dodatkowo daje on nam dużo możliwości i swobody, co jest niewątpliwie jego zaletą. Pamiętajmy jednak o tym, że wbrew temu co by się mogło wydawać, urządzenie stylowego wnętrza zgodnie z jego założeniami wcale nie jest takie łatwe. 

Ten post ma jeden komentarz

  1. Bardzo lubię takie stare meble czy dekoracje we wnętrzach. Jednak minusem jest to, że podczas porządków nalezy uważać czym się je sprząta jak i pielęgnuje.

Dodaj komentarz