Opakowania z papieru coraz częściej pojawiają się w obiegu z uwagi na czynnik związany z łatwiejszym recyklingiem, a także niezbyt szkodliwym wpływem na środowisko naturalne. Papier, jako materiał do produkcji różnego rodzaju wyrobów jest w stanie rozłożyć się nawet w ciągu kilku miesięcy.

Markowe torebki papierowe

torebki papierowe z uchwytemDla porównania czas naturalnego rozkładu plastiku, albo foli to od kilkudziesięciu do nawet kilkuset lat. Jak widać jest to nieporównywalnie krótszy okres. Dlatego też opakowania wykonane z papieru coraz częściej wykorzystują sklepy, zastępując tym samym foliowe torby. Bardzo wiele firm prowadzi masową produkcję toreb papierowych w różnych rozmiarach na zlecenie różnych sklepów, czy przedsiębiorstw. Bardzo często są to torebki papierowe z uchwytem. Oczywiście do produkcji toreb papierowych, które służą do przenoszenia różnego rodzaju produktów jesteśmy w stanie wykorzystać tylko papier o nieco grubszej strukturze, niż ten który przykładowo wykorzystywany jest do produkcji gazet, czy książek. Zaletą toreb papierowych jest również możliwość nadrukowania na nich logo sklepu, czy przedsiębiorstwa. Daje to w związku z tym takie same zalety, jak ma to miejsce w przypadku toreb foliowych. Jednakże nadruk na torbach papierowych nie blaknie tak szybko, jak ma to miejsce w przypadku toreb foliowych. W związku z tym opakowania z papieru posiadają bardzo dużo zalet.

Jedyną wadą jest oczywiście brak odporności na działanie wody. Pod jej wpływem papier, nawet najlepszej klasy, czy największej grubości ulega rozpadowi. Dlatego też torby tego rodzaju niezwykle łatwo ulegają uszkodzeniom pod wpływem tego czynnika. Nie przeszkadza to jednak w regularnym produkowaniu ich na dużą skalę. Papier, który uległ zmoczeniu może być bowiem ponownie wykorzystany.