Pas bezpieczeństwa w aucie jest niezbędnym elementem. Gdy uczestniczymy w wypadku lub niebezpiecznym zdarzeniu drogowym może nam uratować zdrowie, a w wielu przypadkach również życie. Podczas przeglądów i napraw auta warto również sprawdzać pasy. Ich stuprocentowa sprawność chroni nasze bezpieczeństwo.

Pasy bezpieczeństwa w aucie

naprawa pasów bezpieczeństwaBy pasy spełniały swoje zadanie, powinniśmy o nie należycie dbać. Ich częste użytkowanie może doprowadzić do zużycia materiału. Gdy pasy nie są w pełni sprawne nie ochronią nas podczas kolizji na drodze. Jest to nie tylko ważne dla nas, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Sprawny pas to gwarancja bezpieczeństwa. Wiele mówi się o tym że ludzie nie mający zapiętych pasów często giną w wypadkach lub ich obrażenia są o wiele bardziej dotkliwe. Przed każdą jazdą powinniśmy sprawdzać stan techniczny pasów. Blokujący się pas może oznaczać nagromadzenie się brudu w jego mechanizmie, złą pozycję fotela lub złe rozłożenie. Taka rutynowa kontrola powinna ustrzec nas przed nieoczekiwaną awarią pasów. Jednak kiedy naprawa pasów bezpieczeństwa jest konieczna? Konieczność taka zachodzi w momencie gdy uczestniczymy w wypadku i pasy zostały zablokowane. Pasy takie nie nadają się do użytku i należy wymienić cały mechanizm zwijania. Oprócz tego po wypadku zmienia się elastyczność materiału, nie jest on już tak wytrzymały i nie chroni nas już tak jak przed zdarzeniem drogowym. Jedynie mechanik jest w stanie stwierdzić czy nasze pasy są sprawne. Dlatego warto poprosić o ocenę fachowca. Samochód powypadkowy wymaga wielu napraw. Jednak nie należy zapominać również o wymianie pasów. Jest to bardzo ważny element, który może uratować nam życie.

Pasy bezpieczeństwa są często traktowane po macoszemu. Jednak stanowią bardzo ważny element wyposażenia w aucie. Oprócz przeglądu wykonywanego co roku należy również dbać o pasy. Ich sprawność można sprawdzać samemu, lub udać się do mechanika gdzie ocenę stanu pasów dokona wprawne oko fachowca.