Kłamstwo jest czymś, czego większość z nas nie chce doświadczyć ze strony innych osób. Jednak kiedy to my musimy kogoś okłamać, to przychodzi nam to z duża łatwością i na dodatek potrafimy to świetnie wytłumaczyć na wiele sposobów. W ciągu swojego życia, każdy z nas nauczył się na swój sposób rozpoznawać oszustów z lepszym bądź gorszym efektem.

Po co są badania wariograficzne?

zaufane badanie poligraficzneWiele lat temu wymyślono wariograf, który stał stał się na przestrzeni lat jednym z najpopularniejszym urządzeniem służącym do demaskowania kłamstwa. Początkowo był on wykorzystywany wyłącznie przez instytucje rządowe, sądy czy korporacje, ale obecnie mogą z niego korzystać także osoby indywidualne. Zaufane badanie poligraficzne jest w stanie nam dam nawet dziewięćdziesiąt pięć procent skuteczności, co stanowi jeden z najlepszych wyników wśród urządzeń tego typu. Nierzadko bywa, że przeprowadzenie badania wariograficznego jest jedyną skuteczną metodą w sytuacji wymagającej udowodnienia bądź poznania prawdy. Przeważnie ma ono na celu wskazanie na przykład sprawcy kradzieży lub innego przestępstwa. Jest ono także wykorzystywane w celu oczyszczenia z zarzutów osób niesłusznie oskarżonych lub pomówionych. Coraz częściej poddawani są badaniu poligraficznemu małżonkowie w czasie rozprawy, w celu potwierdzenia lub wykluczenia zdrady. Wysoka skuteczność badania w dużej mierze zależy od sposobu wykonania. Jedyną rzetelną instytucją zajmującą się przeprowadzanie profesjonalnych badań poligraficznych jest Instytut Badań Wariograficznych. Jego siedziba znajduje się w Warszawie, ale można badanie wykonać także w jednym z dwudziestu siedmiu oddziałów zlokalizowanych w całej Polsce. Jest to bardzo szybkie i dokładne badanie, którego przeprowadzenie, łącznie z podaniem wyników, zamyka się w ciągu jednego dnia.

Nie można nikogo zmusić do wykonania badania poligraficznego, gdyż konieczna jest pisemna zgoda. Na pewno sprawdzenie czyjejś prawdomówności na wariografie będzie jednym z najskuteczniejszych sposobów, ale trzeba będzie za to zapłacić od tysiąca do tysiąca dwustu złotych. Wariograf rejestruj nasze reakcje fizjologiczne na bodźce zewnętrzne wywołane emocjami, dlatego jest tak dokładny. Nie umknie mu przyśpieszone tętno czy wzmożona potliwość skóry.