Opieka nad noworodkiem czy niemowlakiem jest często sporym wyzwaniem dla rodziców, zwłaszcza jeżeli maluch dużo płacze. Dzieci bywają różne tak samo jako dorośli, którzy odmiennie reagują na konkretne sytuacje. Do każdego malucha trzeba podchodzić indywidualnie i uważnie go obserwować, aby nie przeoczyć ważnego momentu.
Kiedy pojawia się kolka u niemowląt?
Cierpienie dzieci jest z pewnością najgorszą sytuacja dla każdego rodzica, zwłaszcza jeżeli czuje się bezsilny wobec problemu. Noworodki i niemowlęta nie powiedzą co im dolega czy gdzie je boli, ale za to mogą wiele pokazać. Wystarczy obserwować malucha i szukać sposobów na rozwiązanie jego problemów. Tak małe dzieci najczęściej mają kłopoty ze strony układu pokarmowego, ponieważ nie jest on jeszcze w pełni rozwinięty. Przeważnie dzieci, które piją dość łapczywie lub szybko mleko mamy lub z butelki, mogą cierpieć z powodu bolesnych kolek. Wynika to z faktu, że w trakcie picia, dzieci połykają sporo powietrza wraz z mlekiem, które nie zawsze samodzielnie się wydostaje na zewnątrz. Jeżeli zacznie się gromadzić w brzuszku i jelitach, to może być efektem bolesnych skurczów. Wielu rodziców się wtedy zastanawia co jest dobre na bolesne kolki dla niemowląt, ponieważ czują się bezradni. Powszechnie jest znanych i stosowanych kilka sposobów na radzenie sobie z kolkami u tak małych dzieci i nie każdy zadziała na wszystkie maluchy. Trzeba je testować, aby znaleźć ten, który zadziała na konkretnego malucha. Może to być puszczanie uspokajającej muzyki, przytulanie, noszenie na rękach w pozycji pionowej czy położenie na brzuchu mamy. W zależności od intensywności bólu, na jednego malucha te metody zadziałają, a na innego nie. Polecanym sposobem jest też wykonanie delikatnego masażu brzuszka, który rozluźnia spięte mięśnie i pomaga w usunięciu nagromadzonego powietrza w układzie pokarmowym.
Przeważnie kolki pojawiają się około kilkadziesiąt minut po skończonym posiłku. Maluchy wtedy zaczynają nagle płakać, pomimo, że wszystkie ich potrzeby zostały zaspokojone. Czytelnym sygnałem może być podkurczanie nóżek, ponieważ w ten sposób maluch odczuwa nieznaczną ulgę. Jeżeli zauważymy charakterystyczne zachowania u malucha, to nie warto zwlekać z udzieleniem mu pomocy, bo sam sobie z bólem nie poradzi.