Okulary ze szkłami cylindrycznymi jednoznacznie pozwalają zidentyfikować jedną z popularniejszych wad wzroku, astygmatyzm. Nie każdy jednak chce, by ten problem zdrowotny był zauważalny dla otoczenia. Na szczęście pojawienie się na rynku torycznych soczewek kontaktowych wyeliminowało ten problem.

Toryczne soczewki kontaktowe

toryczna soczewka kontaktowaJeszcze kilka lat temu soczewki przeznaczone były wyłącznie dla osób cierpiących na krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Na ich noszenie decydowały się zwłaszcza te osoby, w przypadku których wada była duża, przez co szkła w okularach były stosunkowo grube. Dziś problem ten praktycznie nie istnieje, bo nowoczesne technologie oraz właściwie dobrane oprawki pozwalają zatuszować moc szkieł. Rozwiązaniem jest też noszenie soczewek kontaktowych. Są one delikatne, łatwe w zakładaniu i ściąganiu. Wymagają jednak nieco więcej pielęgnacji. Mogą je nosić nie tylko osoby, które słabo widzą z bliska lub daleka, ale też astygmatycy. W ich przypadku sprawdza się toryczna soczewka kontaktowa. Jest najczęściej wykonana z materiału silikonowo-hydrożelowego. Właściwie pielęgnowana pozwala dobrze widzieć, zapewniając przy tym odpowiedni komfort. By jednak tak się stało, wiele zależy od nas samych. Jeśli soczewki kontaktowe nie będą dokładnie czyszczone oraz przechowywane w specjalistycznym płynie, szybko ulegną zniszczeniu oraz przesuszeniu. A to z kolei odbije się na naszym wzroku, i co za tym idzie – samopoczuciu i wydajności. Przesuszone oko łatwo ulega podrażnieniu, jest przekrwione i nawet częste mruganie nie jest w stanie usunąć uczucia piasku pod powiekami. Te przykre dolegliwości pomogą usunąć dobrze dobrane krople do oczu, które mogą być stosowane przez osoby noszące soczewki kontaktowe. Są do nabycia w każdej aptece bez recepty. Dobrze, by w swoim składzie nie zawierały substancji konserwujących, które mogą być odpowiedzialne za pojawienie się objawów alergii. Można je aplikować tak często jak to konieczne. Warto je mieć pod ręką, jeśli pracuje się przed komputerem lub jest się kierowcą zawodowym (wielogodzinne wpatrywanie się w jeden punkt znacząco zmniejsza ilość mrugnięć, a co za tym idzie film łzowy nie jest równomiernie rozprowadzany).

Wygodna, komfort i bezpieczeństwo – tak w kilu słowach można opisać zalety noszenia soczewek kontaktowych. Nie każdy decyduje się na ten krok, ale osoby które podejmują to wyzwanie często są bardzo zadowolone z efektu. Nie muszą nosić okularów, które czasem bywają uciążliwe (np. latem). Są też dziś o wiele tańsze niż kilka lat temu, przez co niemal każdy może sobie na nie pozwolić.