Zawsze fascynowała mnie praca pszczelarzy. Już jako mała dziewczynka dostrzegałam, że bartnik ma ze swoimi pszczołami jakąś specyficzną wieź. On zna swoje pszczoły, a pszczoły znają jego. Wielu pszczelarzy nie ubiera się w kombinezony wiedząc, że nie grozi im ze strony pszczół żadne zagrożenie.
Czym jest warroza?
Pszczoły to fascynujące i niesamowite stworzenia. Od wielu lat fascynują naukowców, którzy badają ich zwyczaje. Pszczoły mają ustaloną hierarchię a najważniejsza jest dla nich królowa. To ona jako jedna zapewnia przetrwanie gatunkowe, i w ulu spełnia rolę rozrodczą. Inne pszczoły dbają o nią i dostarczają pokarmu. Jednak pszczoły choć kojarzą się nam ze zdrowym miodem czy pyłkiem kwiatowym chorują na bardzo poważne choroby. Choroby te w dużej mierze wyniszczają całe rodziny pszczół. Pszczelarze co roku prowadzą zabiegi pielęgnacyjne, które mają na celu zapobieganie chorobom. Jednak jedna z najbardziej groźnych chorób cały czas zmniejsza populację pszczół. Choroba ta przenoszona jest przez pasożyty. Warroza bo to o niej mowa jest prawdziwą zmorą wszystkich pszczelarzy. Gdy już raz pojawi się w ulu zostaje tam na dobre. Choć każdy bartnik z nią walczy jest to choroba na którą nie ma leku, który w stu procentach zniszczyłby pasożyty. Choroba ta atakuje zarówno dorosłe pszczoły jak i larwy. Pasożyty nie mają naturalnego wroga. Prawdziwa zmora w pasiekach to właśnie warroza odymianie jest jedyną skuteczną formą walki z pasożytem. Odymiane pszczoły strącają z siebie pasożyta, który widoczny jest gołym okiem. Zabiegi odymiania wykonuje się po skończonych wieczornych lotach pszczół. Do największego rozwoju pasożytów dochodzi, gdy pszczelarz nie dba o higienę ula oraz przez zmiany klimatu. Wiosny są coraz później, a jesień i zima są zbyt łagodne. By pozbyć się pasożytów konieczny jest zabieg odymiania. Zabieg jest najskuteczniejszy gdy nie ma jeszcze larw pszczół. To w nie wgryza się najwięcej pasożytów. Zabieg powtarza się kilkakrotnie w zależności od stopnia inwazji.
Warroza nie tylko powoduje osłabienie u dorosłych osobników, ale również uszkadza młode potomstwo. Pszczoły mają wrodzone deformacje skrzydeł i odwłoków, a większość z nich umiera bardzo szybko, atakowana przez inne choroby. Warroza otwiera bramę do innych groźnych chorób, z którymi osłabione pszczoły nie mają szans.