Działy HR mają zazwyczaj pełne ręce roboty, zwłaszcza w dużych firmach, które zatrudniają pokaźne ilości pracowników. Nic dziwnego, że i do branży związanej z rekrutacją oraz zasobami ludzkimi, coraz częściej stosuje się rozmaite rozwiązania, uwzględniające nowe technologie. Wśród nich znajdują się chmury, czyli wirtualne dyski, na których możemy przetwarzać dane. Internet daje nam wiele możliwości, podobnie jak cała technologia informatyczna. Warto z niej skorzystać, jeżeli mamy taką okazję.

Chmury dla działu HR

hr w chmurzePraca w dziale HR zazwyczaj w dużej mierze obejmuje rozmaite procesy przetwarzania danych – głównie osobowych, chociaż często nie tylko. W firmie dział kadr zajmuje się prowadzeniem akt osobowych pracowników, rekrutacją, a także czuwaniem nad częścią dokumentacji rozliczeniowej – tą związaną z zatrudnionymi. Jeżeli firma jest duża i zatrudnia wiele osób, siłą rzeczy ilości gromadzonych i przetwarzanych danych zaczynają wzrastać. Jeśli dotychczas przechowywaliśmy dane w formie papierowej lub na fizycznych nośnikach, może okazać się, że zajmują one całkiem sporo miejsca, a w dodatku nie zanosi się na to, aby ilość danych się zmniejszyła. Wówczas dobrym pomysłem może być HR w chmurze. Wirtualne dyski pozwalają nam na przechowywanie danych w sposób, który nie wymaga zapewnienia przestrzeni fizycznej – należy tylko zadbać o odpowiednią pojemność dysku. Może to być bardzo przydatne rozwiązanie. Pamiętajmy jednak, aby szczególną uwagę zwrócić na względy bezpieczeństwa, ponieważ przetwarzanie jakichkolwiek danych to ogromna odpowiedzialność. W końcu nie chcielibyśmy niespodziewanie utracić potrzebnych nam informacji, ani dowiedzieć się, że ktoś niepożądany miał do nich dostęp, podczas gdy my nic o tym nie wiedzieliśmy.

Rozwiązanie chmurowe dla działu HR może być bardzo przydatne, gdyż czuwanie nad zasobami ludzkimi wymaga przechowywanie dużych ilości danych. Warto zastanowić się nad dostępnymi możliwościami i wdrożyć w naszej firmie te, które będą odpowiadały nam pod względem naszych oczekiwań. Bezpieczeństwo powinno być tutaj sprawą priorytetową. Dane osobowe innych ludzi muszą być odpowiednio chronione. Podobnie jest zresztą ze wszelkimi informacjami, które dotyczą naszej firmy – raczej nie chcielibyśmy, aby ktoś miał dostęp do naszych tajemnic.