W celu ochrony obiektu przed oddziaływaniem różnego rodzaju żywiołów stosowane są odpowiednie instalacje. Dotyczy to w szczególności budynków, w których jednocześnie może przebywać wiele osób co jest niebezpieczne z kilku względów. Przede wszystkim wiele osób w przestrzeni zamkniętej stanowi zagrożenie przede wszystkim w warunkach wystąpienia chociażby zagrożenia pożarem. W takim przypadku bowiem należy zapewnić właściwą i sprawną ewakuację.
Jak skutecznie chronić budynek przed ogniem?
Żeby było to możliwe budynek musi spełniać wszystkie wymogi prawne pod kątem środków ochrony. Dotyczy to w szczególności elementów nośnych do których mocowane są wszelkie urządzenia umożliwiające późniejsze alarmowanie czy ewakuację. W celu zwiększenia odporności na oddziaływanie wysokiej temperatury stosowane są innowacyjne zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowych, które muszą być nałożone na etapie wykonywania obiektu. W celu zapewnienia odpowiedniego przebiegu procesu konieczne jest wynajęcie firmy, która dysponuje odpowiednim zapleczem technicznym, a jej pracownicy posiadają odpowiednie umiejętności i kompetencje. Na rynku funkcjonuje wielu wykonawców, którzy są w stanie w sposób kompleksowy nałożyć odpowiedni preparat na stal konstrukcyjną w miejscu docelowym. Kluczowym zagadnieniem są warunki, w których to się odbywa. Każdy producent takich specyfików zaleca dane warunki, które obejmują przede wszystkim wilgotność czy temperaturę powietrza. W trosce o bezpieczeństwo własne ekipa, która wykonuje taką usługę powinna być wyposażona w środki ochrony osobistej w postaci masek. Dodatkowo pomieszczenie czy przestrzeń, w którym realizowany jest natrysk musi być dobrze wentylowana.
Warto wspomnieć, że sam specyfik powinien być przebadany pod kątem docelowego zastosowania. Musi on posiadać odpowiednie dokumenty wydane przez jednostkę akredytowaną do tego celu. Tylko łącząc wszystkie wcześniej wymienione elementy można zapewnić optymalne bezpieczeństwo na terenie budynku. Oprócz wcześniej opisywanych biernych środków ochrony stosuje się również ich aktywne odpowiedniki. Są to systemy sygnalizacji pożaru, które mają za zadanie szybkie wykrycie zagrożenia, a następnie przekazanie informacji do osób znajdujących się w pobliżu, a także do stosownych służb.