Informatyka jest przedmiotem, który obowiązuje już w szkole podstawowej i jest kontynuowany przez kolejne etapy edukacji. Sposób prowadzenia zajęć dwadzieścia czy trzydzieści lat temu, zacznie się różnił od obecnej metody.

Gdzie znajdziemy pracownie terminalowe?

pracownia terminalowaNa wstępnie trzeba ustalić, czymże są te pracownie, ponieważ z samej nazwy nic nie wynika. Otóż jest to po prostu pracownia komputerowa, w jakie uczniowie poznają obsługę komputerów oraz przeróżnych programów. W obecnych czasach, dzieci maja kontakt z komputerem już w wieku przedszkolny, więc nic dziwnego, że potrzebują dopasowanego systemu nauczana. Pracownia terminalowa jest nowoczesną formą prowadzenia zajęć w sali komputerowej, w której uczniowie pracują na samodzielnych stanowiskach. W pracowni może się znajdować nieograniczona ilość komputerów, które są podłączone do jednego serwera i specjalnego programu, który umożliwia nauczycielowi sprawne zarządzanie ich pracą. Dzięki temu, może każdemu uczniowi wysyłać odpowiednie linki, aplikacje, blokować określone strony lub nawet zdalnie pomagać w rozwiązywaniu zadań. Podczas zajęć, nauczyciel ma pełną kontrolę nad tym co robią poszczególni uczniowie i z jakich narzędzi korzystają. Kiedyś to było niemożliwe więc uczniowie wchodzili do internetu zamiar rozwiązywać powierzone zadania. Teraz nie ma możliwości na takie działanie, bo także internet jest kontrolowany przez nauczyciela. Pracownie terminalowe mają przeważnie zastosowanie w szkołach, ale mogą z nich korzystać też przedsiębiorcy.

Zastosowanie takiego rozwiązania jest bardzo wygodne i praktyczne oraz niesamowicie ułatwia prowadzenie zajęć. Coraz popularniejsze są takie pracownie, gdzie jest tylko jeden główny komputer, a uczniowie mają jedynie monitory wyposażone w klawiaturę i mysz.