Podstawowe narzędzia w scrapbookingu to nożyczki i klej. Niewiele osób jednak poprzestaje na takim minimalizmie. Stąd popularność specjalistycznych urządzeń do cięcia, takich jak wykrojniki. Posiadając odpowiednią maszynkę i zestaw płytek możemy przystąpić do wycinania papierowych kształtów.

Prawidłowe wykorzystanie wykrojników do scrapbookingu

wykrojniki do scrapbookinguWiększość wykrojników nadaje się do używania z każdą maszynką tnąco-wytłaczającą. Tylko te największe, o szerokości ponad 15 cm, będą wymagały większej powierzchni pracy. Jeśli mamy zwykły, cienki wykrojnik, wystarczy ułożyć go ostrzami do góry na jednej z płytek, kładąc jednocześnie arkusz papieru na wierzchu. Przyciskamy całość drugą płytką i przepuszczamy między wałkami maszynki. Najlepiej, aby wzór znajdował się na środku platformy, nie z boku, gdyż wtedy nacisk może być nierównomierny. Czasem konieczne jest kilkukrotne przekręcenie, aby ostrza na pewno dobrze przecięły papier. Podczas przechodzenia tzw. kanapki pomiędzy wałkami mogą być słyszalne trzaski. Nie jest to nic niewłaściwego, w ten sposób reaguje tworzywo, z którego wykonane są płytki. Wszystkie wykrojniki do scrapbookingu mają ostrza, które podczas pracy (wycinania) mogą rysować stykającą się z nimi powierzchnię. Jest to również normalny efekt użytkowania. Warto jednak kłaść płytkę na ostrzach zawsze tą samą stroną. Po przepuszczeniu przez maszynkę wyjmujemy wykrojnik razem z papierem. Wycięty kształt powinien bez problemu oddzielić się od reszty arkusza i od samego wykrojnika.

Niektóre bardziej ażurowe wzory sprawiają w tym wypadku nieco kłopotu. Specjalnym szpikulcem trzeba wówczas wypchnąć wycinankę z metalowej foremki i ewentualnie usunąć niepotrzebne elementy. Uzyskany w ten sposób kształt jest gotowy do wykorzystania.