Każda działalność gospodarcza musi być prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami ponieważ w przeciwnym wypadku przedsiębiorca naraża się na liczne kontrolę z Urzędu Skarbowego. Najważniejsze jest poprawne prowadzenie księgowości, gdyż na tej podstawie prowadzone są rejestry, rachowania dokumentów i obliczane są podatki.

Czy warto zatrudniać samodzielną księgową?

sprawdzona księgowa z gdańskaNowo powstałe firmy przeważnie chcą minimalizować koszty i kładą nacisk na szybko rozwój. Z tego względu wiele firm nie zatrudnia samodzielnej księgowej, a jedynie korzysta z usług biur rachunkowych. W ten sposób można sporo zaoszczędzić, ponieważ przeciętne wynagrodzenie samodzielnego księgowego wynosi około trzy – pięć tysięcy złotych, a koszt współpracy z biurem jest wyceniany na około połowę tej wartości. Jednak usługi księgowe są idealne dla małych i średnich firm, które nie mają jeszcze zbyt rozbudowanej struktury organizacyjnej i nie zatrudniają więcej niż pięćdziesięciu pracowników. W większych firmach oraz spółkach, lepiej się sprawdzają samodzielni księgowi, którzy w stu procentach poświęcają swój czas na jedną firmę. Sprawdzona księgowa z Gdańska  z pewnością znajdzie zatrudnienie w niejednej firmie handlowej czy usługowej albo w biurze rachunkowym. Samodzielne księgowe przeważnie posiadają wyższe wykształcenie kierunkowe, czyli związane z rachunkowością oraz duże doświadczenie, które jest niezbędne w codziennej pracy. Główne księgowe przeważnie odpowiadają za prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych oraz pełnych ksiąg rachunkowych dla spółek. Pełna księgowość wymaga dopełnienia znacznie większej ilości obowiązki oraz jednoczesnego rachowania dokumentów na kontach analitycznych i syntetycznych. Kiedyś zajmowało to mnóstwo czasu, a obecnie księgowe korzystają ze specjalnych programów księgowych.

Samodzielna księgową na pewno będzie w stania znacznie więcej zrobić dla firmy niż biuro rachunkowe, ale jakość usług powinna być na zbliżonym poziomie. W branży księgowej liczy się dokładność, terminowość i duże doświadczenia. Dlatego też większość głównych księgowych regularnie uczestniczy w specjalnych szkoleniach dla takich specjalistów. Dzięki temu ich kompetencje stałe się podnoszą.