Ciężko znaleźć dobrego, uczciwego pracownika – o tym wie każdy pracodawca. Nawet, kiedy masz na nich oko, mogą zupełnie olewać sobie sprawę, a co dopiero, kiedy pracują z domu? Jak można to weryfikować? Tutaj pojawiła się dla mnie wielka trudność – bo potrzebowałam pracownika, który bez problemu będzie pracował zdalnie, ale jednocześnie takiego, który dobrze wykona swoją robotę. 

Pozytywnie opiniowana asystentka wirtualna

rekomendowana zdalna asystentkaTak naprawdę praca, którą mam do zlecenia, jest pracą, którą trzeba wykonać, ale to nie za to płaci klient, czyli wszelki marketing, przygotowywanie ofert, prezentacji, poszukiwanie informacji, zbieranie bazy klientów, tworzenie możliwego do realizowania planu, uzupełnianie kalendarza i tak dalej. Nie są to też prace, przy których koniecznie ktoś musi siedzieć bite osiem godzin przy biurku – wystarczy dobrze wykonać tych kilka, powtarzalnych prac dziennie. Dlatego wizja zdalnej asystentki kusiła, jednak najbardziej chodziło w tym wszystkim o to, by to była rekomendowana zdalna asystentka. Przecież o takiego pracownika głównie chodzi – który zdobył już doświadczenie w innych firmach, wie, co robi i jak zrobić to jak najlepiej, inne osoby już go znają i mogą śmiało powiedzieć: „Ta kobieta zna się na rzeczy, rozumie, o co w tym wszystkim chodzi, robi swoją pracę szybko i dobrze, dlatego warto ją zatrudnić i w nią inwestować”. Wtedy ma się o wiele większą pewność, że taka wirtualna asystentka nie zawiedzie – mimo, że nie ma się na nią oka ani rzeczywistej kontroli tego, co w danym momencie dzieje się przy jej stanowisku pracy. Profesjonalizm można zapewnić sobie już dzięki przejrzeniu wielu opinii w internecie – freelancerzy niemal zawsze mają wiele stron, na których pozwalają komentować swoim pracodawcom to, jak podobała lub nie podobała się im ich współpraca. A to tym bardziej ważne, kiedy zatrudnia się kogoś, kto ma czuwać nad sprawami organizacyjnymi czy obsługą klienta – chce się przecież, żeby klient zawsze do nas wrócił i miał poczucie, że firma działa jak w zegarku.

Jeśli już wybrać jakąś zdalną asystentkę – to tylko taką, która jest rekomendowana przez innych, moim zdaniem. Oczywiście, może się okazać, że nowa osoba w tym biznesie jest świetna, ale jeśli nie chce się ryzykować, to lepiej zaufać starym graczom – a o tych nowych, jeśli okażą się dobrzy, na pewno się usłyszy i jeszcze zdąży ich zatrudnić.