W wielu przedsiębiorstwach funkcjonują magazyny, często o ogromnym metrażu. W miejscach, gdzie występują duże zapasy, lub produkty o pokaźnych rozmiarach i masie niemożliwym jest transportowanie ich bezpośrednio przez ludzi. Konieczne są ułatwienia, które najczęściej przybierają postać widlaków. To maszyny, za pośrednictwem których możliwy jest transport nawet najcięższych gabarytów. Oczywiście do kierowania nimi niezbędne są odpowiednie uprawnienia.

Zastosowanie magazynowych wózków widłowych

części zamienne do wózków widłowychPrzy zakupie widlaka należy wziąć pod uwagę szereg kwestii. Tylko po uprzednim przemyśleniu można wybrać konkretny model dostosowany do zapotrzebowania danego przedsiębiorstwa. Wielkość magazynu ma tutaj ogromne znaczenie. Do dużych powierzchni sprawdzą się wózki, które rozwijają większą prędkość. Wówczas przewóz materiałów odbywa się szybko i sprawnie. Równie duże znaczenie ma udźwig maszyny. Jeżeli na magazynie składowane są towary niezbyt ciężkie, często wystarczy wózek, który potocznie nazywa się paleciakiem. W przypadku ciężkich produktów, udźwig wózka powinien przekraczać co najmniej 2,5 tony. Kolejną kwestią przy wyborze właściwego modelu jest wysokość unoszenia masztu. Jeżeli w magazynie nie ma wielu wysokich regałów, nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Jednak czasami lepiej zainwestować w droższą opcję. Choćby ze względu na późniejsze dokonanie ewentualnej przebudowy powierzchni magazynowej. Wszystko to dowodzi tego, że decyzję co do zakupu należy gruntownie przemyśleć. Wózek oddawany do użytku przez pracowników musi spełniać wszystkie zasady bezpieczeństwa. Mieć odpowiednie atesty i certyfikaty. Osoby, które mają się nim poruszać, muszą przejść odpowiednie przeszkolenie. Jest to podstawa pracy ze sprzętem. W przypadku awarii, większość producentów oferuje naprawę w ramach gwarancji. Oferują również części zamienne do wózków widłowych.

Generalnie na większości magazynów przydatne okazują się widlaki. Uprzednio konieczne jest sprostanie wszystkich wymogom bezpieczeństwa. Każdy pracownik musi mieć zapewnione odpowiednie obuwie, by w razie wypadku z udziałem wózka nie doznano groźnych uszkodzeń stóp. Wymagane są również odpowiednie uprawnienia do kierowania takich pojazdem. Te wszystkie obowiązki bierze na siebie właściciel przedsiębiorstwa, w którym wózek będzie używany.